Островът, на който Съветският съюз тества биологични оръжия
През 20-те години на миналия век съветското правителство започва да търси изолирано място, на което да изгради военен комплекс, тестващ биологични оръжия.
Идеалното място би бил далечен остров, заобиколен от рядко населена пустиня и разположен в рамките на страната, но далеч от границите й с други държави.
Редица острови са включени в списъка, включително един в Бяло море и друг в езерото Селигер, но този, който в крайна сметка се превръща в дом за най-голямата в света тестова база на биологични оръжия, е остров Возрождение в Аралско море.
През 1948 г. е създадена торсекретна биологична оръжейна лаборатория, наречена Аралск-7. До затварянето й през 90-те години на миналия век, лабораторията изследва някои от най-смъртоносните патогени, известни на човека, включително чума, антракс, едра шарка, бруцелоза, туларемия, ботулин и венецуелски конски енцефалит.
Други са генетично модифицирани, за да бъдат устойчиви на съществуващите медикаменти, посочва Amusing Planet.
Генади Лепьошкин - лекар, микробиолог и пенсиониран полковник от съветската армия, който прекара 18 години, ръководейки екипи от изследователи на остров Возрождение, казва пред журналист на The New York Times: „Използвахме маймуни, около 200-300 годишно. Слагахме ги в клетки в близост до устройства, които измерват концентрацията на микроби във въздуха.“
След като са изложени на заразата, животните са отвеждани до лабораториите, където се тества кръвта им и се наблюдава развитието на болестта. Те умират в рамките на седмици, а след това екипите правят аутопсии.
Тъмната страна на рая – хавайската колония на прокаженитеМолокай е един почти непокътнат рай, но в продължение на 100 години за повече от 8 000 души островът е бил затвор
Според експерти повечето от агентите и патогените, отговорни за смъртоносните болести, тествани на острова, вероятно вече са мъртви, убити от интензивната ултравиолетова радиация на слънцето и редовните летни температури от 60 ° C.