Пет причини да приемаме мелатонин и как да го направим
Мелатонинът е известен още като хормон на съня, тъй като производството му е пряко свързано с количеството светлина, което човешкият организъм получава.
Той се намира естествено в нашето тяло и се синтезира чрез триптофан - незаменима аминокиселина, която организмът не може да произвежда самостоятелно, а трябва да си набавя с храната. Тя е от жизненоважно значение, тъй като е необходима за растежа и развитието.
Bright Side изследва значението на мелатонина и защо и как е нужно да го примаме допълнително*.
Нашето тяло произвежда два вида мелатонин
Нашето тяло притежава два вида мелатонин: единият се развива в епифизата, а другият се произвежда в органите. Първият е фоточувствителен, тоест произвежда се според количеството светлина, на което сме изложени, и е отговорен за контролирането на биологичните ритми на съня.
Вторият, наречен екстрапинеален мелатонин, се произвежда в по-големи количества, като това не е свързано със светлината. Сред най-важните му функции е клетъчната защита, тъй като има антиоксидантни и противовъзпалителни свойства.
Сънят - функцията на епифизния мелатонин
Той контролира биологичния часовник на нашето тяло - основното нещо, отговорно за нашите цикли на почивка. Той започва да се произвежда по здрач, когато възприемаме по-малко светлина, а максималното му производство се проявява в тъмнината на нощта.
Той не предизвиква сън сякаш е хапче - неговата работа не е да ни кара да спим, а да ни напомня, че трябва да си починем.
Функции на екстрапинеалния мелатонин
Производството на екстрапинеален мелатонин е напълно независимо от епифизата и при необходимост всеки орган или тъкан може да го произвежда самостоятелно. Неговите функции се осъществяват на клетъчно ниво.
Той регулира клетъчните функции, като действа като антиоксидант, предотвратява клетъчното стареене и в същото време играе ролята на противовъзпалително средство за защита на клетките.
Ползи от мелатонина
В допълнение към най популярната си роля - като регулатор на съня и почивката, този хормон ни предоставя и редица изключително важни ползи.
Храни, които помагат за производството му
Въпреки че произвеждаме този хормон естествено в нашето тяло, диетата ни ще е от жизненоважно значение, както за да го консумираме директно от храната, така и за получаване на триптофан, от който тялото ни се нуждае, за да го синтезира.
* Не забравяйте да се консултирате с вашия лекар или диетолог, преди да приемате каквито и да било добавки или да правите промени в ежедневната си диета.