Съоснователят на Apple Стив Уозняк спира да използва Facebook.

“Потребителите предоставят всяка подробност от живота си на Facebook и компанията печели много пари от реклама от това,” заявява Уозняк пред USA Today. “Печалбите са изцяло базирани на информацията за потребителите, но самите потребители нe получават нищо от тези печалби.”

Той също така споделя пред изданието, че е деактивирал профила си в социалната мрежа, но не го е изтрил, за да запази контрола над името SteveWoz, което използва.

“Не искам някой друг да го вземе, дори и той да се казва Стив Уозняк,” казва съоснователят на Apple.

Преди да деактивира профила си, Уозняк пуска прощално съобщение, в което споделя, че Facebook му е донесла повече негативи, отколкото позитиви.

Уозняк е поредната публична фигура, която се отказва от социалната мрежа, след като стана ясно, че личните данни на милиони потребители са били използвали неправомерно.

Миналия месец главният изпълнителен директор на Tesla Илон Мъск не само се отказа от Facebook, но и изтри страниците на Tesla, SpaceX и SolarCity.

Браян Актън, съосновател на WhatsApp, пък призова хората да изтрият профилите си във Facebook, която придоби неговата компания срещу 19 млрд. долара през 2014 г.

Playboy също спря профила си във Facebook.

Редица знаменитости също се отказаха от Facebook, като сред тях бяха комиците Уил Феръл и Джим Кери.

“Трябва да поощряваме по-голям контрол от страна на собствениците на тези социални медии," заявява Кери пред CNBC през февруари, споделяйки още, че продава акциите на Facebook, които притежава.

“Този лесен достъп трябва да бъде контролиран по-отговорно. В момента имамe нужда от инвеститори активисти, които да изпратят послание, че имаме нужда от отговорен контрол. Това, от което светът има нужда сега, е съзнателен капитализъм.”

Главният изпълнителен директор на Facebook Марк Закърбърг ще се яви пред конгреса тази седмица във връзка с скандала около начина, по който компанията използва данните на потребителите си.