Вероятността бившите професионални футболисти да умрат от деменция е три пъти по-голяма, отколкото при хората в сходна на тяхната възрастова група, които не са се занимавали професионално с футбол, показва ново проучване.

Експерти от Университета на Глазгоу проучват опасенията, че удрянето на топката с глава може да бъде обвързано с мозъчни травми.

Проучването започва след твърденията, че бившият нападател на Уест Бромич Джеф Астли умира заради множество мозъчни травми.

В изготвеното от тях проучване е направено сравнение между смъртта на 7 676 бивши футболисти и смъртта на 23 000 обикновени хора.

Извадката е взета от мъже, които са играли професионално футбол в Шотландия в периода 1900 – 1976 г.

Дългоочакваното проучване е възложено от Футболната асоциация и Асоциацията на професионалните футболисти, след като забавяния в първоначалното проучване разгневиха семейството на Астли.

Проучването започва през януари миналата година и е ръководено от невропатолога доктор Уили Стюърт, който твърди, че "рисковете варират от петократно по-големи при болестта на Алцхаймер, през приблизително четирикратно по-големи при моторно-невронни болести, до двукратно по-големи при болестта на Паркинсон при бившите професионални футболисти".

Въпреки по-голямата вероятност бившите футболисти да умрат от някакво невродегенеративно заболяване, вероятността да умрат от някакъв друг вид често сращано заболяване, като сърдечна болест и някои видове рак, в това число и рак на белите дробове, е по-малка.

"Това е най-голямото проучване досега, което разглежда толкова подробно честотата на невродегенеративните заболявания във всички спортове, а не само при професионалните футболисти“, казва доктор Стюърт.

"Нашите данни показват, че при бившите футболисти смъртността вследствие на деменция е по-често срещана, докато смъртността от други по-сериозни заболявания е по-малка".

Връзката между контактните спортове невродегенеративните заболявания е обект на дебати в последните години, но до провеждането на това проучване не беше ясно дали има ръст на невродегенеративните заболявания при бивши футболисти.

Бившият английски национал Астли развива деменция и умира през 2002 г. на 59 години. Разседването на смъртта му разкрива, че многократното удряне с глава на тежка кожена топка е допринесло за травмите на мозъка му.

Проучване на Футболната асоциация и Асоциацията на професионалните футболисти обаче впоследствие беше прекратено, като за причина бяха посочени технически пропуски.

Семейството на Астли призоваваше футболните власти да създадат изчерпателна изследователска програма.

Неговата дъщера Доун заяви, че "изпитва облекчение", че проучване, в крайна сметка, е направено и че на случая с нейния баща е обърнал внимание бившият капитан на Англия Алън Шийрър в документалния филм по BBC "Алън Шийрър: Деменцията, футболът и аз".