Според Бюрото за справки за населението, на Земята има около 101 милиарда мъртви, а още 7 милиарда души ще се присъединят към тях през следващия век.

Тъй като мъртвите далеч превъзхождат живите, не е изненадващо, че пространството в гробищата вече е на изчезване.

Много европейски държави от векове използват повторно гробовете.

В старото еврейско гробище в Прага, когато пространството се изчерпи, върху съществуващите гробове се оформя нов слой почва, за да се създаде място за нови тела.

Публикация, споделена от Emma Cameron (@emma_in_prague2017) на

По време на последното погребение там през 1787 г. вече има 12 слоя гробове, натрупани един върху друг, посочва Amusing Planet.

В Норвегия, вместо да се трупат мъртвите тела на пластове, старите гробове се изкопават на всеки две десетилетия - властите се надяват, че това време е достатъчно, за да се разложат телата.

В някои гробища дори в ковчезите се инжектира разтвор от варовик, за да се ускори разлагането.

Норвегия не е единствената държава, вземаща подобни мерки. Във Великобритания пространството за гробове също бързо се изчерпва, а проучване изчислява, че ако погребенията останат толкова интензивни през 2050 г., подобно на днес, светът ще изисква 6500 кв. км за гробове - площ, пет пъти по-голяма от Ню Йорк.

На фона на тези данни, не е учудващо колко много страни поглеждат към небето, а не към земята, за да разрешат този проблем.

Азия понастоящем води тенденцията във вертикалните гробища. В много азиатски култури вече съществува традиция за заравяне на мъртвите в многоетажни пагоди.

В Хонконг гробищата често са изградени на хълмисти склонове, за да се спести място. В Япония бизнесмен дори откри хотел за мъртъвци, където опечалените семейства могат временно да държат телата им, докато чакат своя ред в опашката за един от претоварените крематориуми на града.

Публикация, споделена от @white.trvlkvsk на

Истинско вертикално гробище е Memorial Necrópole Ecumênica в Сантос, Бразилия. Днес то е високо 32 етажа и разполага с място за настаняване на останките от 25 000 души.

Когато е построено през 1983 г., гробището е само малка сграда, но търсенето на надземни "гробници с изглед" е толкова голямо, че към него продължават да се добавят етажи, докато не се превръща в най-високото гробище в света.

Всеки етаж съдържа 150 гробница, оборудвани със сложна вентилационна система, които могат да поберат до шест тела. След като тялото се разложи, което обикновено отнема около три години, семейството на починалия може да го изрови или да го прехвърли в костницата на сградата.

Публикация, споделена от Bora Lá eventos (@boralatrips) на

Освен гробниците, сградата разполага с мавзолеи, параклис и снек бар на покрива. Тя е заобиколена от красиви градини, гора, лагуна и водопад.

Тел Авив също усвоява въздуха в Гробището на Яркон, в което има място за 250 000 погребения. За да не се обидят ултраортодоксалните евреи, кулите на сградата съдържат тръби, пълни с пръст, така че всеки етаж все още да е свързан със земята.

В момента в Мумбай също се строи вертикално гробище. Тази футуристично изглеждаща кула, наречена Мокша, ще бъде най-високото гробище в света, надминавайки Memorial Necrópole Ecumênica в Бразилия, когато бъде завършена.

Дори и с допълнителното пространство, предлагано от вертикалното гробище, дизайнерите на кулата твърдят, че телата ще могат да остават там само за 5-10 години, като отбелязват, че "гъстонаселеният Мумбай оставя малко място за живите, да не говорим за мъртвите".