Никой в момента не знае колко точно хора ще останат без ефирна телевизия след спирането на аналоговия сигнал на 30 септември. Това признаха министърът на транспорта Данаил Папазов и заместникът му Георги Тодоров при отчета на ведомството за първите 100 дни управление.

Председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Веселин Божков обяви в понеделник, че между 350 000 и 1 милион българи ще останат без тв сигнал след спирането на аналоговия. Транспортният министър Папазов вчера дълбоко се учуди на това твърдение, а заместникът му Тодоров категорично отрече, че проблемът ще е в този мащаб.

Чак след спирането на аналоговата телевизия ще се прави анализ и ще се търси технологично решение за хората, които нямат достъп до ефирна телевизия. Възможно е да се търси финансиране от Евросъюза, твърди транспортното министерство.

За 2011 г. едва 19 процента от домакинствата са гледали ефирна телевизия, така че изобщо не можем да говорим нито за милион, нито за 350 000. Това са предположения, обясни ведомството, цитирани от в. Труд.

Реално от националните телевизии от цифровизацията най-много печели Нова телевизия. Според данните за ефирното покритие отпреди година програмата се е разпространявала ефирно върху 84% от населението, а мултиплексите имат покритие от 95%. Би Ти Ви и БНТ 1 обаче имаха 98% покритие на населението. След старта на цифровизацията всичките тези програми ще имат достъп до един и същ брой зрители.

"Не можем да отлагаме цифровизацията до безкрай. Дори да обявим още един месец отсрочка, пак по стара традиция хората няма да са подготвени", каза министър Папазов. Според него крайният срок за спиране на аналоговия сигнал твърдо остава 30 септември.

До момента са раздадени ваучерите на 114 000 социално слаби, а от тях 75 000 вече са получили срещу тях и декодери. Право на безплатни устройства имат над 211 000 българи.