Скоро ще можем да пием бира и кока-кола заедно с пластмасовата чаша. Уникална разработка на трима учени от Велико Търново може да промени света, ако бъде внедрена в производство.

Те са разработили биоразградима пластмаса на основата на поливинил алкохол, която не замърсява околната среда като найлоновите торбички. Разгражда се от обикновена вода, която след това става дори и за пиене. Екипът от инженер, химик и биолог не иска да се разкрива пред научните среди, докато не внедри разработката в български завод, който ще произвежда продукта в Търново.

Нашенците са имали предложения от мощни компании, но са ги отхвърлили и сега ще търсят финансиране по европроект за уникалния си продукт. Биоразградимата пластмаса е получена след 12 години опити и от нея могат да се правят найлонови торбички, бутилчици за опаковки, фолио.

Найлонът обаче може да бъде така произведен, че да се разпада за един час, за една седмица или за една година, в зависимост от примесите в него. Полимерната композиция, както я наричат изобретателите, е с РН от 6.8 до 7.2. Може да се обработва, като се нагрява до 120-150 градуса, а не както традиционните пластмаси на 250 градуса.

Материалът позволява от него да се правят свръхтънки опаковки. Освен това биоразградимият найлон не се наелектризира. Торбичката или шишето, произведени от него, няма да замърсяват околната среда подобно на полимерите, които се рекламират като саморазграждащи се, а дори ще може да се използва за наторяване, ако компостира.

Ако разработката бъде внедрена, ще се реши проблемът с тоталното замърсяване на атмосферата и почвата от бавно разграждащите се пластмасови отпадъци, твърдят откривателите.

Източник: в. Стандарт