Първата седмица от Новата година отминава и вече е време за старт на една от вечните резолюции – тръгвам на фитнес и ще отслабна. Или поне за опит за изпълнение.

В такава ситуация е редно да се зададе въпросът не би ли могъл изкуственият интелект да помогне в битката с излишните килограми и мързела.

„Никога не бях стъпвал във фитнеса. Намирах го за смущаващо. Освен това е скъпо и неудобно. Трябва и да пътуваш, за да стигнеш до там“, казва пред BBC Варун Бханот, изпълнителен директор на МаgicAI – компания, занимаваща се с фитнес софтуер.

Преди няколко години той е предупреден от лекаря си, че трябва да отслабне, защото в противен случай го чакат здравословни проблеми. Тогава той си наема треньор и успява да промени начина си на живот.

Но бидейки човек, който не понася ходенето в залата, на него му хрумва идеята, че хората трябва да имат достъп до фитнес треньора си у дома. Е, може и да не е реален човек. Така през 2021 г. той създава MagicAI.

Технологиите, които ще променят живота ни следващата годинаНяма как да знаем всички начини, по които генеративният изкуствен интелект ще ни повлияе - сигурното е, че никой няма да може да избяга от него Най-общо казано това е огледало с тъчскрийн, на който се появява треньор в човешки образ, генериран от изкуствен интелект. Трениращият въвежда биометричните си данни, а AI генерира персонална програма и инструктор. В огледалото има монтирани камери, които следят движенията на човека, а „треньорът“ го коригира при грешка. С напредъка на трениращия се предлагат нови или по-трудни упражнения и програми.

Бханот далеч не е единственият, който се е сетил да използва изкуствения интелект за нещо подобно. Истината е, че през последните години такива решения набират скорост. Едновременно с това секторът се разраства и печели все повече. Доклад от 2022 г. оценява общата му стойност на около 7.8 млрд. долара с прогнозата, че ще скочи до над 35 млрд. долара през 2030 г.

Strava, Duolingo, Yelp: Любовта дебне от всяко приложениеTрадиционните приложения за запознанства вече не са чак толкова евтино удоволствие Междувременно броят на фитнес приложенията, използващи АI, расте непрекъснато. Към днешна дата списъкът включва продукти като Aaptiv, FitnessAI, Fitbod, Freeletics, VI Trainer и Whoop. Има дори и хора, които използват ChatGPT като фитнес инструктор.

Всичко това предполага донякъде, че на много потребители им е далеч по-комфортно да бъдат тренирани от изкуствен интелект отколкото от човек.

Вярно е, че е удобно да имаш персонален инструктор в телефона си, който да е на разположение 24/7, но не само удобството е важно в случая. Защото трябва да се отговори на въпроса доколко тези методи са ефективни и не крият ли рискове. Освен това се появява и проблемът с мотивацията. И по-точно – може ли изкуственият интелект да мотивира човека така както би го направил истинският?

„Хората искат да си говорят с някого, на когото имат доверие. AI не нещо, което бих използвала“, казва инстукторката по пилатес Естер Фокс.

Според нея най-добрите резултати се постигат, когато трениращите чувстват, че ги разбират. Тогава са готови да изпълняват инструкции, а това е чисто човешко преживяване.

„При фитнеса и тренировките е много важна емоционалната интелигентност и разбирането на другия. Това не можеш да се постигне от изкуствен интелект“, казва тя.

Клонирай себе си, за да имаш повече време за себе сиИдеята на AI клонингите е „оригиналите“ да имат повече свободно време и да прехвърлят част от задачите на технологията. Тъкмо на противоположното мнение е британската спринтьорка и брознова медалистка от Олимпйски игри Дезире Хенри. Тя е дала гласа и образа си за виртуалния треньор на MagicAI.

„Дори да тренирате сами, имате усещането, че някой ви подкрепя“, описва тя преживяването с огледалото.

Идеята, уточнява създателят на технологията Бханот, не е да се изместят фитнес залите, а да се работи заедно с тях. Както Netflix работи с киното, а доставчиците на храна – с ресторантите. Въпреки че повечето подобни приложения се целят в трениращите у дома сами, в САЩ вече работи и първата зала с виртуални треньори - Lumin Fitness, която се намира в Далас. Инструкциите идват от екрани на стените. Залата може да бъде ползвана от максимум 14 души наведнъж. За всеки има отделна станция, която следи движенията му. Инструкциите от AI треньора се чуват в слушалките на всеки клиент. Основател на този фитнес е Брандън Бийн. Той обаче също обяснява, че не се опитват да заменят човека и затова в залата има и истински треньор. „Ние просто даваме на клиентите възможност за по-добро преживяване. Но истинският инструктор е важен за изграждането на общност. Той е този, който се усмихва и хвали трениращия. Някои неща просто не могат да бъдат заменени“, казва Бийн.

Пет жизненоважни въпроса за развитието на изкуствения интелектГенериративният AI вероятно ще мине по пътя на интернет – с неговите добри и лоши страни „Ако AI е правилно програмиран, ползата във фитнеса може да бъде огромна“, казва психотерапевтът Луси Макдоналд. Но едновременно с това предупреждава, че технологията може да сбърка и затова е по-сигурно да се търсят съветите на истинските треньори. В противен случай има риск от претоварване или травми. Базираните на AI фитнес приложения ще продължат да се развиват, убеден е Бийн. „Ние сме още в началото. Но една от най-важните характеристики на технологията е, че може да се учи. В момента не е перфектен, но с времето ще става все по-добър“, казва той.