Родината на драмата отново е в светлината на прожекторите, но за съжаление инвеститорите са убедени, че представлението, което изнася Гърция, ще се окаже трагедия.

Страховете, че балканската държава ще прекрати плащанията по държавните си облигации се разгоряха отново, след временен полъх на оптимизъм миналата седмица, когато управителите на пет централни банки обявиха, че ще отпуснат допълнителна ликвидност на европейската финансова система, а германският канцлер Ангела Меркел и френският президент Никола Саркози заявиха, че са решени да не допуснат Гърция да изпадне от еврозоната.

В понеделник обаче пазарите си зададоха въпроса как ще бъде постигната тази цел и колко ще струват спасителните операции. Конферентен разговор между гръцкия финансов министър Евангелос Венизелос с представители на Международния валутен фонд, ЕЦБ и ЕС не завърши с конкретни резултати. Спадът на основните бенчмарк индекси бе наваксан до известна степен в последния час от търговията, след като Венизелос заяви, че страните са близо до постигане на споразумение. Новината бе приета с въздишка на облекчение, но скептицизмът продължава да властва над борсовата търговия.

За да бъде действието наистина напрегнато, на сцената излезе и другият основен злодей от финансовия театър - щатската икономика. Тя отново успя да разочарова инвеститорите с индекса, изготвян от Националната асоциация на строителите на жилища и отразяващ техните очаквания за бъдещето, е „паднал" до 14 пункта през септември, при средна прогноза на анализаторите за 15.

Логично, в понеделник най-силно пострадаха финансовите книжа, следвани от акциите на компаниите, чиито печалби са най-пряко зависими от икономическия ръст. Страховете, че забуксувалото възстановяване ще ограничи апетитите за суровини, удари позициите на техните производители.

Финансите отбелязаха най-силния спад в S&P 500, сривайки се с 2.7%. Дяловете от най-големия заемодател в САЩ по размер на активите, Bank of America, поевтиняха с 3.3% до 6.99 долара, а акциите на JP Morgan вече се търгуват по 32.49 долара - с 2.8 на сто под нивото им на затваряне в петък.

Животозастрахователите също отстъпиха от позициите си, след като Wells Fargo & Co. снижиха прогнозите си за печалбите на сектора за третото тримесечие, позовавайки се на спада на фондовия пазар. Акциите на MetLife Inc. се свиха с 4.6 на сто до 31.51 долара.

От производителите на суровини и енергийните компании, алуминиевият гигант Alcoa загуби 3.3% от стойността на акциите си до 11.58 долара, а Exxon Mobil Corp. - 1.1 на сто до 73.70 долара.

Като цяло, Morgan Stanley Cyclical Index „падна" с 1.6%, а Dow Jones Transportation Average, който също се счита за мерило на икономическото представяне, се сви с 1.7%. Дяловете от най-големия глобален производител на компютри Hewlett-Packard се сринаха с 2.6% до 22.91 долара.

Не всички новини в понеделник обаче бяха обезкуражаващи. Акциите на Tyco International Ltd. скочиха с 2.4% до 44.75 долара, след като компанията обяви, че ще раздели дейността си на три отделни публично търгувани дружества.

Разнесоха се и слухове, че United Technologies Corp възнамеряват да придобият производителя на съоръжения за авиационната индустрия Goodrich Corp., като според неофициални източници сделката може да бъде обявена още тази седмица. Въпреки че новината не бе потвърдена от говорителите на двете компании, акциите на Goodrich успяха да скочат с 16 на сто до най-високото си ниво от 1980 г. насам - 107.60 долара.

Позицията на Apple бе друг лъч светлина в иначе мрачния понеделник, с покачване от 2.8% до 411.63 долара.

И въпреки че успя да избегне срива от 2.3 на сто, постигнат по-рано през деня, S&P 500 все пак завърши на загуба, като затвори с едно на сто под стойността си в петък, или на 1 204.09 пункта. Индексът Dow Jones Industrial Average „падна" със 108.08 пункта, или 0.9%, до 11 401.01 пункта.

Как ще се развие търговията през предстоящата седмица зависи не само от представянето на Гърция. На 21-ви септември започва дългоочакваната двудневна среща на Федералния резерв, на която инвеститорите може би залагат твърде големи надежди.

Засега Бен Бернанке не дава ясни индикации за бъдещия курс на действие на щатската централна банка, но на среща с икономисти на 8-ми септември заяви, че Федералният резерв разполага с необходимите средства да повлияе на икономиката и е „готов да ги използва, ако това се наложи."

Изказването се стори твърде общо на повечето инвеститори и те не го посрещнаха с овации, но въпреки това всяка поредна разочароваща новина за щатската икономика възражда надеждите, че Федералният резерв ще гласува пакет мерки за стимулиране на ръста на брутния вътрешен продукт. Ако тези очаквания се окажат излъгани, не е ясно как ще реагира пазарът, който и без това е разтревожен от гръцката бюджетна трагедия.

Източник: Глобал Маркетс