Антикорупционните усилия на правителствата по света със слаб ефект за последните 10 г.

Усилията на правителствата по света да се справят с корупцията и да подобрят качеството си на работа са имали слаби ефекти през последните десет години, въпреки добрите успехи, постигнати в тази насока в някои дестинации като Източна Европа и Африка, посочи доклад на световната банка, изнесен днес.
При някои региони обаче, като страни от Източна и Южна Азия, Латинска Америка дори се наблюдава влошаване на ситуацията от 2004 година до 2006 година, сочи още изследването.
Изследването е направено въз основа на показатели като политическа стабилност, опазване на демокрацията, правила и закони, свързани с корупцията и др.
Страните от Източна Европа, както и балтийските държави са напреднали по-нататък в усилията си за борба с корупцията, но от 2004 година насам са понижили качеството на бизнес средата, сочи още изследването.
Сред богатите Западноевропейски страни се отличава Дания, по отношение на действията за борба с корупцията и бизнес-средата в страната, както и Финландия.
Драматични действия в борбата срещу корупцията са били предприети в страни, като Украйна, Армения и другите бивши съветски републики през последните пет години.
Над дузина страни от бившите източноевропейски комунистически републики са имали по-добри цялостни показатели в борбата срещу корупцията, както и по отношение на правителствените действия от страни като Италия и Гърция например.
Словения, Естония и Унгария са получили най-високи оценки сред страните от Централна и Източна Европа, докато такива като Чили, Уругвай и Коста Рига са получили най-високите оценки сред страните от Южна Америка.
Китай е подобрил оценката си по отношение на борбата си срещу корупцията през изминалата 2006 година, но е понижил тази по отношение на политическа стабилност.
Хонг Конг се е представял отлично, като подобни постижения са имали и страни като Южна Корея, Малайзия и др.