Двама евродепутати-социалисти са на път да включат в резолюция на Европейския парламент най-острата констатация за България и Румъния от присъединяването ни насам. Според тях то е станало факт, защото Европейската комисия е пренебрегнала критериите, подвела е Европарламента за готовността на двете страни и по този начин е навредила на репутацията на целия Европейски съюз. Снощи в Страсбург Европейския парламент обсъди проект на доклад, чиято основна цел е съвсем друга, но тези текстове са част от него.

Европейският парламент смята, че Европейската комисия не се е отнесла с необходимата сериозност към присъединяването на България и Румъния и че направените от комисията изявления за готовността на двете страни за членство са били подвеждащи. Така започва текстът, внесен от португалецът Пауло Казака и датчанинът Дани Йоргенсен. И двамата от партията на европейските социалисти.

Продължението гласи - „Европейският парламент изразява съжаление, че тази невярна информация доведе до настоящото положение -да се отпускат кохизионни фоднове на страни-членки с неработещи административни и правни системи. Смятаме, че Европейската комисия е пренебрегнала копенхагенските критерии за членство и е подвела и общественото мнение, и общественото мнение, и Европейския парламент за подготвеността на България и Румъния и по този начин е навредила на репутацията на Европейския съюз и на стабилното развитие на тези две страни, пишат още двамата депутати от левицата. Това е тяхното предложение за изменение и допълнение на доклад от Европейския парламент, предназначен да одобри разходите от Бюджет 2007, направени от Европейската комисия.

Процедурата е стандартна, повтаря се всяка година по това време и няма нищо общо нито с България и Румъния, нито с друга конкретна държава-членка. Освен ако нещо с управлението на европейските пари в нея самата не наложи да се разгледат проблемите там, което в случая обяснява и нееднократното споменаване на нашата страна.

Евродепутатите Йоргенсен и Казака обаче определено изненадаха с това свое предложение не само заради безпрецедентно критичните формулировки в него, но и защото те са в пълно противоречие с генералната линия на партията на европейските социалисти, а именно, че в България има напредък, че правителството е постигнало много, но Европейската комисия прилага двойни стандарти и затова не отчита направеното. Лидерът им Мартин Шулц го повтори за пореден път само преди месец.

Може би това е причината да се стигне до своеобразен парламентарен парадокс. Двамата вносители са внесли и друго предложение - за оттегляне на този свой текст. За всеки случай ще внесат и трето - със смекчена формулировка. Кое от трите ще бъде одобрено от колегите им и ще стане част от официална резолюция на Европейския парламент, ще разберем в четвъртък, когато докладът ще бъде гласуван в пленарната зала. Междувременно един от вносителите - португалецът Паоло Казака обясни ситуацията така: „Това всъщност е критика към Европейската комисия. Но нашите български колеги ни обърнаха внимание, че така както е формулирана, тя може да създаде грешно впечатление. За мен присъединяването на България и Румъния в никакъв случай не е грешка, горещо го подкрепям и не смятам, че те са били неподготвени", уверява Казака.

Но за вас, уважаеми слушатели, отдавна вече не е новина, че политическото говорене може свободно да скача от полюс на полюс. Особено когато и в Европа, и у нас идват избори. Междувременно дискусия конкретно за България и Румъния при снощните доклади нямаше, а авторът на доклада - французинът Жан Пиер Оди въобще отказа да влиза в такава.

„Случаят с България и Румъния смятам, че той заслужава отделни разисквания, защото ситуацията там наистина е изключително сериозна". В доклада му остават редица други текстове, за които и от левицата, и от десницата твърдят, че са консенсусни и ще получат необходимия брой гласове в пленарната зала.

Като например, че Европейският парламент иска от Европейската комисия на всеки три месеца да му представя доклади как се управляват парите от структурните фондове в България и Румъния. Специално за България евродепутатите искат изчерпателен доклад за усвояването на всички средства по всички програми. От предприсъединителния период, до 15 юли тази година. Всичко това е гарнирано с други критики към Еврокомисията, че не е дала достатъчна и надеждна информация на Европарламента за злоупотребите с европейски средства, както и са оставащите проблеми в съдебната реформа и в борбата с престъпността и корупцията. Има и текст, който поставя под съмнение ефективността на мониторинговия механизъм и определя като неадекватни общите усилия на различните дирекции и служби в Европейската комисия, които отговарят за него.

Снощи в пленарната зала германката Ингеборг Гресле от Европейската народна партия, на която дължим голяма част от тези текстове отсече: „Механизмът за сътрудничество и проверка на напредъка е книжен, Европейската комисия ни излъга, че България и Румъния са готови да се присъединят и трябва да си извадим сериозни поуки за следващите разширявания", думи на Ингеборг Гресле, която за разлика от колегите си социалисти едва ли ще хукне да си ги взема обратно, защото в нейния случай те са израз на последователна лична и партийна позиция.