СБ: Прогрес и неуспехи в борбата с корупцията
&format=webp)
Развиващите се страни са постигнали значителен напредък по отношение на контрола над корупцията, но като цяло качеството на управление в световен план не се е подобрило през последното десетилетие, информира Reuters, позовавайки се на доклад на Световната банка (СБ).
Данните в доклада на банката, които покриват 212 страни и са събрани от 35 различни източници, показват, че страни като Норвегия и Нова Зеландия се представят добре, докато Зимбабве, Бряг на слоновата кост, Беларус, Еритрея и Венецуела са сред най-слабите в това отношение.
Данните показват подобрение по отношение на контрола над корупцията в Индонезия, Танзания, Естония, Грузия, Руанда, Сърбия и Либерия, както и влошаване на ситуацията в страни като Зимбабве, Еритрея и Бряг на слоновата кост и Гърция.
Данните показват влошаване на положението в Еритрея, Тайланд, Зимбабве, Беларус, Сингапур, Венецуела и Иран по отношение на свободата на словото, докато прогрес се забелязва в Гана, Индонезия, Кения, Нигерия и Перу.
В същото време напредък по отношение на борбата с насилието и политическата стабилност отбелязват Алжир, Ангола, Сиера Леоне и Сърбия, докато проблемите се задълбочават в Бряг на слоновата кост, Тайланд, Непал, Филипините, Ливан, Зимбабве, Бангладеш и Боливия.
По отношение на върховенството на закона индикаторите се подобряват в страни като Грузия, Либерия, Руанда и Естония и се влошават в страни като Зимбабве, Еквадор, Боливия и Бряг на слоновата кост.
Що се отнася до ефективност на правителството, Испания и Италия са сред страните, които отстъпват част от позициите си.
"Не трябва да приемаме, че богатите и влиятелни държави имат най-добрите нива на управление и контрол над корупцията," според Дейниъл Кауфман, съавтор на доклада. "Финансовата криза ни напомня, че качеството на управление в страните от Г-8, не винаги е за пример," смята той.
)
,fit(1920:897)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)