Блокират фирми на лоши приватизатори
&format=webp)
Да се блокират сметките на приватизирана фирма, ако купувачът й не спазва договора. Това е заложено в новия Закон за приватизация и следприватизационен контрол, одобрен на второ четене от парламента. Държавата може да иска от съда обезпечаване за бъдещ или вече предявен иск. Обезпечението ще може да се налага не само срещу имуществото на длъжника, както е в момента, а и срещу придобитото при сделката - т.е. срещу имоти, акции и сметки на самото приватизирано дружество.
Седемчленен надзорен съвет, избиран от парламента, и изпълнителен съвет от трима души ще ръководят Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол (АПСК), решиха още депутатите. Новият надзорен съвет трябва да се избере до месец. Всяка парламентарна група има право да предлага до трима души в него, които трябва да са с висше образование. В изпълнителния съвет ще влизат директор и двама заместници.
Досегашните Агенция за приватизация и Агенция за следприватизационен контрол се обединяват в новата АПСК. Служителите директно ще бъдат преместени в новата мегаагенция, която ще бъде под шапката на Министерски съвет. Ако надзорният съвет не се произнесе по приватизационна сделка до 15 дни от внасянето й за разглеждане, тя ще се счита за одобрена. В срок от един месец дружествата с над 50% държавно участие, както и тези в "забранителния списък" за приватизация, трябва да дадат в новата агенция информация за обособените си части и участията си в други търговски дружества. Данни за притежаваните имоти в тримесечен срок ще подават и областните управители. Те ще отговарят за приватизацията на държавни ателиета, апартаменти и гаражи, както и за продажбата на имоти на инвеститори по реда на Закона за насърчаване на инвестициите.
)
,fit(1920:897)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(1920:897)&format=webp)
&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)