За неплащане на осигуровки- в затвора
Има съгласие между социалните партньори да се криминализира неплащането на осигуровки, коментира преди днешното заседание на Тристранния съвет социалният министър Тотю Младенов. Правителството не се отказва от намерението да ограничи ранното пенсиониране в армията и полицията.
В НОИ ще бъдат създадени специални професионални фондове за силовите структури, където вноски ще прави държавата. Твърдо е намерението да се повиши с три години изискваният осигурителен стаж, за да се излезе в пенсия.
Младенов коментира, че ще има данъчни облекчения за наетите и за бизнеса, когато се правят вноски в доброволните пенсионни фондове. Това ще стимулира внасянето на осигуровки по собствени партиди на хората и ще има по-адекватни пенсии, съобщава БНР.
От своя страна синдикатите поискаха вдигане на осигурителните вноски преди днешните преговори за пенсионната реформа. Друго тяхно условие е намаляване на частта на работника.
Решението на проблема с недофинансирането на пенсионната система е увеличаване на пенсионната вноска. Най-обикновената математическа задача показва това, каза вицепрезидентът на КТ „Подкрепа" Димитър Манолов пред "Фокус" по повод днешното заседание. Не може с 10 % осигурителна вноска да издържаш пенсии, коментира синдикалистът. По думите му изчисленията сочат, че вноската трябва да бъде вдигната до 40%, според структурата на трудовия пазар и съотношението между работници и пенсионери.
Според него обаче вдигането на вноската до 40% не е задължително, ако повече хора започнат да работят, т.е. структурата работещи - пенсионери трябва да бъде променена. Не може държавният бюджет да участва с 55% в осигуряването на пенсиите, твърди Манолов. Той има предвид трансфера от бюджета, с който се покрива недостига на средства за НОИ и който тази година е 2.3 млрд. лв. при заложени постъпления от работници и служители за 2 млрд. лв.
Консенсус по точката за издържането на пенсионната система все още не е постигнат на този етап в НСТС.
Третият участник- работодателските организации, смятат обаче, че пенсионните вноски трябва да останат същите и не трябва да се променят. В период на криза промяната на всякакви плащания не е продуктивно, обясни председателят на Българската стопанска камара Божидар Данев. "Всяка промяна на каквито и да е вноски - както надолу, така и нагоре в никакъв случай не е полезно за икономиката. Статуквото трябва да се запази до момента, в който икономиката тръгне нагоре и възстанови най-малко БВП на нивото на 2008 г.", посочи той.
Според него информацията, че бюджетът на страната покрива пенсионните вноски „е една голяма измама". Той бе категоричен, че бюджетът не внася достатъчно много вноски.
"Бюджетът е прехвърлил социалните плащания на пенсионния фонд, което не е коректно, бюджетът не си плаща вноските за служителите първа и втора категория труд в МВР и МО и т.н. - така че сметките не са точни", коментира Данев. "Какво означава държавата плаща?Държавата плаща с парите на данъкоплатците".