Перспективите пред пазарите
Съотношението PEG се използва при индивидуалните акции като оценка на компаниите, взимайки в предвид и перспективите им за ръст.
То се изчислява като се раздели така популярното съотношение цена-печалба (РЕ) на годишния ръста на печалбата. Много анализатори смятат, че това съотношение дава в много по-добра степен яснота за това какво ще се случва с дадена компания.
Също така редица инвеститори предпочитат да държат в портфейлите си компании с високо съотношение цена-печалба и още по-високи очаквания за ръст във финансовия резултат. Това се изразява в ниско съотношение PEG. Колкото по-ниско е това съотношение, толкова по-добре.
Изданието bespokeinvest.com реши да сравни пазарите, като раздели средното съотношение цена печалба на водещите индекси на прогнозирания ръст на БВП на тези страни.
Развитите пазари, които традиционно се отличават с относително по-ниско съотношение цена-печалба, също така се отличават и с по-ниски очаквани ръстове на БВП.
Логично при развиващите се пазари с отличаващи се по-ускорен ръст на икономиките се наблюдава по-високо съотношение цена-печалба за индексите им.
В таблицата по-долу са сравнени 22 страни, като за всяка се използва настоящото съотношение цена-печалба (за последните дванадесет месеца) разделено на прогнозирания за тази година ръст.
*данните са на bespokeinvest.com
Както се вижда Русия и Китай се отличават с най-ниско съотношение PEG, съответно 1.86 и 1.90.
И докато за Русия това основно се предопределя от ниското съотношение цена-печалба от едва 8, при прогнозиран ръст от 4.3%, то при Китай нещата са малко по-различни.
Дори и въпреки високото съотношение от 19.24 за компаниите от водещия индекс, които на пръв поглед могат да правят така, че пазарът да изглежда относително „скъп", то високият очакван ръст на китайската икономика от 10.1% за тази година прави съотношението PEG второто най-ниско.
Така двата пазара дават подходящи възможности за двата различни типа инвеститори. Тези, които предпочитат ниско съотношение цена-печалба, биха предпочели Русия, докато тези, ориентирани към ръста, определено биха се насочили към Китай.
Разбира се, тези инвеститори трябва да са относително отворени и с апетит към „риска", тъй като и двата пазара влизат в графата развиващи се.
Това, което прави впечатление от таблицата е, че съотношението цена-печалба за българския роден пазар е близко до най-ниското такова на Русия, като дори е под него.
И докато за тази година световните финансови институции прогнозират спад на икономиката ни с 1.2%, то перспективите не са никак лоши.
Причината - за следващата година същите финансови институции прогнозират ръст от 3% за икономиката на страната ни.
Ако пък се запази съотношението цена-печалба на родния SOFIX на това си ниво без промяна, то автоматично съотношението PEG става едва 2.47, или конкурентно на това на най-добрите в таблицата.
Прави впечатление, че съотношението PEG за САЩ не е особено ниско и е при ниво от 5.07, а за неговото понижение ще е необходимо основно възстановяване на ръста на икономиката, имайки предвид че съотношението цена-печалба е при нива средните в дългосрочен аспект.
Друго впечатление, което се набива на очи, са високите такива съотношения на развиващите се европейски страни. Най-високото в класацията се държи от Италия - 15.48, следвана от Япония с 14.17.
Със съотношение над 10 се отличават още страни, като Великобритания и Франция.
Станете наш почитател във Facebook