ЕРП-тата надули разходите за външни услуги с 400%
ЧЕЗ, ЕВН и Е.ОН са увеличили разходите си за външни услуги с между 250 и 400% от 2005 г. насам. Това съобщи депутатът от ГЕРБ и член на парламентарната комисия по икономика и енергетика Валентин Николов.
Сумата е нараснала главоломно. По-голямата част от парите са наливани в компаниите майки, регистрирани у нас. Те държат по 67% от електроразпределителните дружества (ЕРП). За някои от дружествата процентът на аутсорсваните услуги стига 92%, твърди още Николов.
Депутатът обясни, че фрапиращите цифри са изскочили от доклада по извършения одит на ЕРП-тата от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). „Направих собствен анализ на цифрите в одита и нещата са потресаващи", каза Николов. От него се установява още, че по-голяма част от услугите са аутсорсвани към компаниите майки, уточни той.
Според Николов от 2005 г. насам за едни и същи дейности, прехвърлени на външни компании, ЧЕЗ, ЕВН и Е.ОН са увеличили разходите от 2,5 до 4 пъти. „Това е доста голямо безобразие, което се е извършвало пред очите на ДКЕВР", смята депутатът от ГЕРБ.
Анализът на одита показвал още, че някои от дружествата са аутсорсвали 92% от дейностите си към компаниите майки или към свързани с тях фирми. При други пък този процент бил 77 на сто. Николов обаче отказа да каже за кои ЕРП-та се отнасят тези цифри. „Де факто са изнасяни капитали от ЕРП-тата и те са декапитализирани по този начин.
Поради тази причина фирмите майки са отчитали огромна печалба", каза още Николов. Той припомни, че икономическата комисия е поискала информация за това каква част от приходите на компаниите майки се получават от снабдителните и разпределителните дружества, които оперират на наша територия. Те обаче са отказали да предоставят такива данни.
Според Николов проверките са показали още, че разходите за външни услуги не са били икономически ефективни. Част от мерките, които ще се предприемат по този въпрос, са огромни глоби, които ще понесат дружествата, обясни той.
Още преди три седмици премиерът Бойко Борисов съобщи, че през годините ЕРП-тата са успявали да трупат печалби благодарение на аутсорсването на дейности. Сега с възможностите на държавата ще се опитаме да върнем част от тези пари във вид на глоби и данъци, които не са платени, каза тогава Борисов.
Шефът на ДКЕВР Ангел Семерджиев също обяви, че точно във връзка с аутсорсването на дейностите са най-големите нарушения, разкрити по време на одита. Почти всички дейности на ЧЕЗ и Е.ОН са изнесени към компаниите майки, които от своя страна са ги превъзлагали на свързани фирми.
При ЕВН пък проблемът бил с прехвърляне на разходи между пловдивската топлофикация и двете дружества, занимаващи се със снабдяването и разпределението на тока в Югоизточна България.
Така непрозрачно се създава необосновано увеличение на разходите, припомни Семерджиев.
Източник: в. Монитор