Страстите инвеститорски
Инвеститорите обикновено се лутат между чувствата на алчност и страх. По време на бичи пазар те биват обземани от свръхентусизъм и обратното, по време на мечи пазари бързо падат духом.
За да сте успешен инвеститор, е от ключово значение да можете да се дистанцирате от стадото и да вземате решения, базирани на фундаментални причини.
Типичното поведение на инвеститорите се нарича от психолозите „психологически инвестиционен цикъл" и можете да го видите в схемата по-долу:
Да видим дефиниция на всички етапи:
Презрение: Според цикъла, бичият пазар обикновено започва, когато пазарът е надолу и инвеститорите започнат да мразят акциите.
Съмнения и подозрения: Те се чудят дали да не инвестират това, което им е останало в сигурни убежища като фондове, тъй като са се опарили и се кълнат повече да не инвестират в акции.
Предпазливост: Пазарът бавно започва да показва признаци на възстановяване. Повечето инвеститори са предпазливи, но алчните са винаги готови за печалба.
Увереност: С покачването на цените на акциите, чувствата на инвеститорите се сменят от мнителност към увереност и най-накрая - ентусиазъм. Повечето започват да купуват на тази фаза.
Ентусиазъм: По време на периода на ентусиазма благоразумните инвеститори започват да прибират печалбите и да излизат, защото осъзнават че бичият пазар е свършил.
Алчност: След ентусиазмът идва алчността, която е съпроводена с множество IPO.
Безразличие: Компаниите показват невъобразимо високи P/E съотношения, на инвеститорите не им пука.
Отхвърляне: Пазарът върви надолу, а инвеститорското безразличие се превръща в отхвърляне.
Отричане: Инвеститорите стигат до фазата, в която се самоубеждават, че пазарът не може да падне повече.
Страх, паника и омраза: Скоро идват страхът и паниката, след което отново се връщаме там, от където тръгнахме - омразата към акциите и клетвите, че повече никога няма да инвестираме.
Сега остава за нас задачата да определим къде точно на пазара се намираме в момента. Това ще ни покаже коя е следващата фаза и какво да предприемем, за да бъдем сред разумните инвеститори.
В тази връзка, екипът на Profit.bg показва на долната графика движението на SOFIX от 2006 г. насам с красноречива картина на циклите, изготвена от Wallstcheatsheet (кликни за уголемен размер).