Задава се световна криза за зърно
Цената на пшеницата на световните пазари отново се повиши след съобщението, че голяма група износители са поискали от правителството на Украйна да въведе временно ембарго върху износа на зърнени култури, предаде ИТАР-ТАСС.
Към 14:30 часа българско време в електронната сесия на Чикагската стокова борса цената на бушел пшеница (27.3 кг) се повиши с 0.7% до 7.4875 долара.
През последните две търговски сесии пшеницата поевтиня с 8.8 процента след годишния максимум от 8.68 долара за бушел. Сега обаче цените отново вървят нагоре. Брокерите продължават да следят внимателно положението в северната част на черноморския басейн, откъдето преминават търговските пътища за износ на зърно от Украйна, Русия и Казахстан, отбелязва ИТАР-ТАСС.
Доставките на зърно от този регион според експертите ще определят цените (най-вече на пшеницата и ечемика) през идните месеци. Анализаторите очакват загуба на част от реколтата в Канада, Украйна, Русия, Германия, Франция, Казахстан и Пакистан.
Ситуацията на световния зърнен пазар се обостря, необходима е нова система за контрол, предупредиха по-рано британските вестници "Индипендънт" и "Файненшъл таймс", цитирани от ИТАР-ТАСС.
Светът трябва да се готви за криза на стоковите пазари и растеж на инфлацията във връзка с развитието на ситуацията с пазара на пшеница, свързан с унищожаването на реколтата от зърнени култури в различни райони на планетата заради природни катаклизми, посочва "Индипендънт". Прогнозираният растеж на цената на пшеницата и ечемика ще удари семейните бюджети и може да доведе до увеличение на банковите лихви, отбелязва изданието.
Лондонският в. "Файненшъл таймс" от своя страна е на мнение, че сега се е засилила заплахата от повторение на събитията от 2008 г., когато недостигът на зърно доведе до социални сътресения в много развиващи се страни. "Тази година цените на зърното отново започнаха рязко да нарастват, на първо място на пшеницата. Миналата седмица те още повече се повишиха, след като Русия въведе забрана за износ на зърно до края на годината. Не е изключена поредна продоволствена криза", отбелязва всекидневникът.
"Не напразно навремето Владимир Ленин нарече пшеницата "валута на валутите, продължава изданието. Нейните цени определят не само разходите за производство на хляб, с нея се хранят и животните", припомня "Файненшъл таймс", като предупреждава, че наплашените търговци могат да се опитат да направят големи поръчки, а други страни могат да последват примера на Москва и да забранят износа.
Независимо че в много страни, сред които Австралия и Аржентина, зрее богата реколта, има опасност от срив на пазара и силен скок на цените на зърното, изтъква изданието, като препоръчва да се въведе международна система, може и под егидата на Световната търговска организация (СТО), която да определя условията, при които страните да въвеждат забрана за износ на зърно.
Източник: БТА