IPO-то на GM се очаква да набере 10 млрд. долара
От първичното публично предлагане на акции на щатския автопроизводител General Motors вероятно ще бъдат набрани около 10 млрд. долара, което ще намали дела на щатското правителство до под 50%, информира AP, позовавайки се на източници близки до компанията.
Обикновените акции на GM се очаква да се продават на цена между 26 и 29 долара за брой, когато IPO-то бъде проведено около 18 ноември, според същите източници. Това би оценило компанията на над 46 млрд. долара, което е приблизително същата стойност като на конкурента й Ford Motor Co.
Делът на американските данъкоплатци, чиито средства спасиха GM през миналата година, ще намалее от 61% до около 43% след IPO-то.
GM иска правителството да намали своя контрол над компанията, тъй като според нея, това се отразява на продажбите и на публичния й имидж. Правителството на САЩ ще получи лъвския пай от тези 10 млрд. долара и ще възстанови още една част от разходите, направени за спасяването на компанията.
GM няма да получи нищо от продажбата на 365-те млн. обикновени акции, които ще бъдат предложени в IPO-то. Вместо това компанията ще продаде привилегировани акции за около 3 млрд. долара, които могат да бъдат конвертирани в обикновени акции през 2013 г. Привилегировани акции носят фиксиран дивидент и се разглеждат повече като облигации. GM ще използва средствата от продажбата на привилегировани акции, за да изплати свои заеми, както и за плащания по пенсионните планове на своите служители.
Очакваният ценови диапазон за IPO-то е по-висок в сравнение с прогнозата на председателя на компанията Ед Уитакър, направена през миналия месец. Той заяви, че акциите ще се продават на цена между 20 и 25 долара.
След като IPO-то започне, акциите на GM ще могат да се търгуват на Нюйоркската фондова борса, където компанията беше символ на американската промишлена мощ в продължение на повече от 92 години. GM беше свалена от борсата през миналата година, след като влезе в процедура по фалит.
GM в момента е непублична компания, която е собственост на правителството на САЩ, профсъюзът United Auto Workers (UAW), правителствата на Канада и Онтарио и облигационери на предишната GM.
Канадските правителства се очаква да намалят дела си от 11.7 на 9.6%, докато UAW ще намали дела си от 17.5 на 15%.
Щатските данъкоплатци станаха най-големият акционер в GM, когато компанията получи 50 млрд. долара техни средства за да премине през процедура на фалит и да бъде преструктурирана в по-малка компания с далеч по-малко задължения.
GM е изплатила или планира да изплати общо 9.5 млрд. долара, а правителството възнамерява да си върне останалите 40 млрд. долара чрез IPO и последващите продажби на акции на компанията.
Четиримата собственици на GM в момента притежават общо около 500 млн. акции, а делът на правителството на САЩ се равнява на около 304 млн. акции.
Общият брой на акциите, които ще бъдат предложени в IPO-то и последващите продажби на ценни книжа ще бъде увеличен посредством сплит, при който собственици ще получат по още три или четири акции за всяка притежавана от тях акция.
Сплитът, който ще стане факт точно преди IPO-то, ще създаде около 1.6 млрд. обикновени акции на GM.