Обама защити американската икономика
Президентът на САЩ Барак Обама твърдо защити американската икономика и усилията й за съживяване след срещата на върха на Г-20 в Сеул в четвъртък и петък, на която САЩ бяха подложени на критики, предаде Франс прес.
"Като първа икономика на планетата и двигател за световния растеж ние приехме икономически план, който доведе до пет поредни тримесечия растеж и десет поредни месеца развитие на заетостта в частния сектор.
Ето защо ние приехме и прилагаме най-драстичната финансова реформа от Голямата депресия насам, нещо което партньорите ни от Г-20 също би трябвало спешно да направят.
Затова и съкращаваме разходите във всички области, които не са от фундаментално значение, за да се справим с големи бюджетни предизвикателства", заяви Обама пред публика от предприемачи в Йокохама малко преди откриването на двудневната среща на високо равнище на страните от Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество (АТИС).
Много страни от Г-20, на първо място Китай и Германия, които са главните световни износители, разкритикуваха в Сеул неотдавнашното решение на американското Управление за федерален резерв (УФР) да инжектира 600 млрд. долара във финансовата система.
УФР оправда решението си с необходимостта да се насърчи съживяването на американската икономика. Критици заявиха, че това е средство за отслабване на долара за благоприятстване на американския износ и е заплаха за световната финансова стабилност.
Азиатските икономики във възход подчертават, че спекулативни капитали от американски произход може да залеят икономиките им в търсене на бърза възвращаемост на инвестициите, което поражда риск от "мехури" във финансите и недвижимата собственост. Някои представители на азиатски страни на форума в Йокохама се опасяват от нова криза, като тази от 1997-98 г. в региона.
Източник: БТА