Британският парламент позволи на университетите в Англия да увеличат тройно таксите за следване - до 9.000 паунда! Това решение ще засегне и българите, които искат да завършат висшето си образование с английска диплома.

Английските студенти сега плащат до 3.290 паунда на година за обучение. От септември 2012 година обаче тази сума може да скочи на 9.000 британски лири. Това е горната граница, до която университетите в Англия вече имат право да вдигат своите такси.

И принц Чарлз си изпати

Промяната беше гласувана след оспорвани дебати в британския парламент, които разделиха на две депутатите, като много от представителите на управляващата коалиция също заеха страната на опозицията. Правителството успя да прокара своя план с мнозинство от едва 21 гласа. 323 депутати са гласували „за", докато 302-ма са били „против".

Решението за вдигане на университетските такси предизвика гневни реакции не само в пленарната зала. Сградата на парламента в Лондон беше обсадена от протестиращи студенти. Хиляди блокираха центъра на града и до късно вечерта полицията водеше улични битки със стотици демонстранти.

Жертва на гнева на младежите станаха и престолонаследникът принц Чарлз и неговата съпруга Камила, които отиваха на театър. Прозорецът на техния Ролс Ройс беше счупен, а колата - залята с бяла боя. Двамата обаче не са пострадали при инцидента.

Увеличените такси за следване трябва да покрият същественото орязване на университетските бюджети. През октомври британското правителство обяви, че като част от програмата си за овладяване на кризата ще намали с 40% средствата за висше образование.

Само в Шотландия е безплатно

Решението на парламента в Лондон важи само за висшите учебни заведения в Англия. От септември 2012 година българските студенти, които искат да учат в тях, също ще трябва да плащат до три пъти повече за своето обучение. Като граждани на страна от Европейския съюз те имат еднакъв статут с английските си колеги.

Кризата няма да подмине и университетите в останалите части на Обединеното кралство. Парламентът на Уелс вече обяви, че и там таксите за следване ще бъдат увеличени до 9.000 паунда. Северна Ирландия в момента също преразглежда системата за финансиране на висшето образование. Засега единствено шотландските университети остават безплатни за българите и колегите им от останалите страни в ЕС.

Източник: Дойче Веле