През 19 век хората са ставали известни средно на 43 години, докато днес известността спохожда мнозина още на около 29 години. Актьорите дори са известни преди тази възраст.

За разлика от тях, писателите и политиците стават популярни относително късно - между 40-ата и 50-ата им годишнина, това бе „страничен резултат", установен по време на изследване на новите думи в английския език, проведено от учени от Харвардския университет и експерти от Google.

Изследването показа още, че речниковият запас на английския език се е удвоил за едно хилядолетие и сега в него има 1 022 000 думи. Според него годишно в английския влизат по 8500 нови думи, съобщава в. "Дейли телеграф".

От 1950 г. досега речниковият запас на езика се е повишил със 70%. За петдесетте години преди 1950 г. това увеличение е било от едва 10 на сто.

Изводите на експертите са от компютърен анализ на 5 195 769 книги в електронен формат (което е около 4% от всички отпечатани на английски книги), публикувани в интервала 1800 - 2000 г.

Почти половината от новите думи обаче не са включени в нито един речник и експертите ги наричат тъмна езикова материя. Те са или част от разговорния английски или са на някакъв измислен жаргон, казват експертите от Харвардския университет и Google.

Източник: БТА