Норвегия, Италия и Мексико най-евтини сред водещите пазари
Дори и на фона на ръста от 10% в световните индекси през изминалата година, оценките на компаниите по света са се понижили с най-много от десетилетие, пише финансовото издание Bloomberg.
Средното съотношение цена-печалба на световните индекси се е понижило, след като печалбите на компаниите от 45-те страни, влизащи в състава на MSCI All-Country World Index са се повишили с по-високи темпове.
Инвеститорите се насочват все по-често към пазари извън пределите на САЩ, където най-голямото двугодишно рали от интернет-бума насам доведоха до това съотношението цена-печалба за широкия Standard & Poor's 500 Index да е при седеммесечен връх.
Налице са компании, като например канадската Yara International ASA, която се търгува при цена-печалба от 11.8 и очаквания за ръст на печалбата с 36% през настоящата година, което прави съотношението PEG едва 0.3, или със 79% под средното в световен мащаб.
Подобни компании се откриват още в Италия, като например Unione di Banche Italiane SCPA, която е със същото съотношение въз основа на прогнозите за ръст от два пъти в печалбата за тази година, както и в Мексико.
Мексиканските акции са с 11% по-евтини от това, което са стрували към края на 2009 година, а оценките на италианските такива са се понижили с 56%, докато тези на норвежките със 78%, според данни на Bloomberg.
От 45-те индекси, влизащи в състава на следения световен индикатор, само печалбите на компаниите в Египет и Ирландия се очаква да се понижат през тази година. Това би бил най-малкия брой на индекси с понижаващи се печалби на годишна база от 2004 година насам.
Съотношението цена-печалба на индекса MSCI на развитите и развиващите се страни се е понижило с 24% през изминалата година, което е най-много от 2000-та година насам.
Понижението е било най-голяма за година, в която индикаторът е отбелязал повишение.
Акциите в Италия, Норвегия и Мексико са били най-евтини сред водещите световни индекси през изминалата седмица, въз основа на техните финансови оценки и перспективите за ръст в печалбите на компаниите, които членуват в тях.
Специалистите прогнозират ръст на печалбите на мексиканските компании с над 20% през настоящата година. Средното съотношение PEG в страната е било 0.5 към 13-ти януари.
Италианският фондов пазар регистрира третото най-лошо представяне в Западна Европа през изминалата година вследствие на опасенията, че дълговата криза от Гърция ще засегне сериозно и страната.
Индексът FTSE MIB се търгува при съотношение цена-печалба от 14.8, спрямо прогнозирания ръст в печалбата от 23% за компаниите, което прави съотношение PEG от 0.7.
Норвегия е със съотношение цена печалба от 15.4, което се е понижило от 69.2 през изминалата година. Акциите на компаниите са със средно PEG в размер на 0.5.
Преведено за родната действителност изследването може да означава едно. В категорията на евтини, или подценени пазари бихме могли да влезем, ако съотношението PEG на SOFIX стане 0.5.
И тъй като липсват обобщени данни за ръста на печалбите през изминалата година, а са налице данни за PE на SOFIX, възлизащо към момента на 8.42, то компаниите от индекса трябва да регистрират ръст в печалбите си от 16.84% за да постигнем PEG от 0.5.