Прокуратурата не е сигурна подправени ли са записите
Част от изнесените в медиите записи на разговори между високопоставени държавници не са оригинали, а са презаписи на телефонни разговори, се посочва в съобщение на прокуратурата от тази вечер.
БТА пояснява, че това се отнася за оповестените разговори между началника на митниците Ваньо Танов, премиера, финансовия министър, заместника му и бившия заместник на Танов. Заключението не се отнася за разговорите на Танов с депутатите от ГЕРБ Менда Стоянова и Искра Фидосова, уточнили от прокуратурата
Записите не са оригинални, и са с променени параметри в резултат на допълнителните манипулации. При изследването им са открити множество неестествени отклонения от амплитудата и честотата на сигнала.
При изследване на потока на речта, смисловото съдържание и интонациониия контур на провежданите разговори, на отделни места се констатира нарушение на параметрите в областта на синтаксиса, стилистиката и интонацията, пише в съобщението. На места в звукозаписите се открива пропадане на отделни звукове в началото, средата или края на думите.
Тези отклонения, както в амплитудно-честотните характеристики, така и в областта на синтактичните, стилистичните и интонационните особености, биха могли да се дължат на манипулация върху звукозаписите, пишат от обвинението. Привнесеният допълнителен фонов шум и изкривяването на сигнала ограничават възможностите за изследване и откриване на признаци за манипулация и монтаж върху изследваните звукозаписи.
От в. "Галерия", които разпространиха записите, съобщиха, че са ги дали за изследване на частна лаборатория. В подчинения на МВР Институт по криминалистика е извършена експертиза на три от записите, а от многобройните и тенденциозно усложнени технически уточнения става ясно, че криминалистите наричат презаписа "манипулация", но не се ангажират с точни изводи относно автентичността на съдържанието, поясняват от вестника. Никъде в тази експертиза не се посочва изрично, че гласовете на говорещите, думите, които те си разменят и същността на техния разговор са фалшифицирани или подменени, посочват от в. "Галерия".
От три независими източника и от най-високо място в прокуратурата знаем, че тези разговори са част от СРС, категорични са от вестника. По закон те е трябвало да бъдат унищожени много отдавна, когато е приключила разработката срещу Танов. Логично е да са били презаписани, а оригиналите да са унищожени.
Естествено е при нас да достигнат презаписи, които също ние, от своя страна, сме презаписали и тиражирали, уточняват журналистите. Те очакват от компетентните органи да кажат дали съдържанието на разговорите е манипулирано или е автентично.
В съобщението на прокуратурата се посочва, че записите са направени от едно устройство на друго (най-вероятно възпроизведени чрез компютър и записани от друго звукозаписващо устройство), при което е привнесен допълнителен фонов шум от устройствата и от акустичната среда на помещението.
Оповестените от прокуратурата данни касаят три записа са във формат mpЗ. При извършване на спектрален анализ се е установило, че честотната лента на записания сигнал е до 16 kHz. В записания сигнал се "наблюдава" полезен сигнал до 4 kHz и фонов шум - до 16 kHz, т.е. разговорите са проведени в честотния диапазон до 4 kHz.
Тази констатация дава основание за извода, че телефонните разговори, ограничени до 4 kHz след това са презаписани с устройство с честотна лента до 16 kHz. От прокуратурата поясняват, че нивото и спектърът на двата канала на стерео записа са различни, което дава основание за извода, че записите са изготвени чрез устройство за звукозапис на стерео сигнали със стерео микрофони. Трите звукозаписа са с различно ниво и качество на сигнала.
При извършения анализ се е установил фонов шум със сходни честотни характеристики и наличие на сигнал с честота и амплитуда, повтаряща се и в трите звукозаписа. Това е основание за извода, че и трите звукозаписа са презаписани при едни и същи акустични условия. Във фоновия шум и на трите изследвани звукозаписа присъства служебен компютърен звуков сигнал, са установили експерти от НИКК.
Според прокуратурата представените за изследване звукозаписи не са оригинали, а са презаписи на телефонни разговори, направени от едно устройство на друго (най-вероятно възпроизведени чрез компютър и записани от друго звукозаписващо устройство), при което е привнесен допълнителен фонов шум от устройствата и от акустичната среда на помещението.
При презаписите е извършено и премодулиране на сигнала, което се изразява в изкривяване на амплитудно-честотната характистика. В заключението на експерите пише, че предоставените за изследване звукозаписи не са оригинали и върху тях е извършена допълнителна манипулация. От прокуратурата уточняват, че в хода на разследването се провеждат разпити на всички лица, имащи отношение по случая.
Очаква се изготвянето и на други експертизи - компютърни, фоноскопски, включително и с участието на експерти от БАН. Разследването по досъдебното производство продължава. От прокуратурата обаче не отговориха дали разговорите не са предмет на специални разузнавателни средства.
Източник: БТА