Адрес: 731 евро за кв. м в София през 2010 г.
Независимо от усещането за криза, през 2010 г. на база сключени сделки се отчита добра година, както по отношение на стабилизиране на цените така и по повод на обема, коментира на специална пресконференция Цветелина Тасева, изпълнителен директор на АДРЕС Недвижими имоти. Годината бе добра за продавачите и купувачите.
След прекомерния спад в цените на недвижимите имоти през 2009 г., в размер на 28%, изминалата година се отличи със символичен спад в границите между 4 и 6% в четирите най-големи града на страната.
Като цяло 2010 г. се отличава с увеличение на броя на сделките с жилищни имоти. При сделките с недвижими имоти e регистрираното повишение от 7%, а при отдадените под наем - 43%.
Средният спад на цените на имотите при водещите градове е 8.6%. В София понижението е 6.37%, във Варна 5%, в Бургас, 4.4% и в Пловдив 6.35%.
София запазва лидерската си позиция като град с най-високи цени на имотите. Средно квадратен метър се е продавал за 731 евро. Във Варна средната цена е била 719 евро, в Пловдив - 551 евро.
Най-търсени през изминалата година останаха 2-стайните жилища, като те са съставлявали 28% от всички сделки. След тях се нареждат тристайните апартаменти, съставляващи 23% от сделките.
С най-малък процент са се отличавали продажбите на едностайни - 14.7% от всички сделки.
Покупкитe на къщи отбелязват повишение през изминалата година и са съставлявали 6.2% от всички сделки, или близо три пъти повече в сравнение с 2009-та година.
Слабо е било търсенето на офиси за покупка, което се обяснява с падането на ценовите нива и нежеланието на средния и малък бизнес да инвестира в недвижим имот. Тази тенденция се очаква да се запази и през тази година.
Около 8% от продавачите на имоти са били бивши наемодатели, сблъскали се с проблеми с неплащане от страна на наемателите, според Калоян Богданов, маркетинг мениджър.
Продавачите често са имали и проблеми с изплащането на ипотечните си кредити. 23% от купувачите са осъществили сделка за замяна на притежаваното с по-голямо жилище, а само 7% са продавали по-голямо, за да купят по-малко такова.
46% купуват дом за пръв път, а 73% от купувачите досега са били под наем. Масово наемателите решиха, че изминалата година е тази, в която трябва да купят имот, като основно са търсили в квартала, в който до момента са живели.
Най-мотивирани са били купувачите на първи дом, хора готови на дългосрочни решения. 32% от закупилите имот са ползвали заемни средства.
През 2010 заемите от роднини са намалявали и са били основен източник на средства за покупка при едва 0.8% от купувачите.
Предприемачите са били с все по-малка роля на пазара през изминалата година. 38% от сделките са се сключили от продажбата на нови жилища до 5 години от техните първи собственици.
28% от продажбите са били на стари тухлени жилища, а 16% от сделките заемат панелите, което е доказателство, че те отново се връщат на пазара.
Само 13% са жилища продадени директно от инвеститорите.
Има увеличение на продажбите на апартаменти в строеж след акт 15, макар и те все още да са относително малък процент от общите продажби на пазара.
Наблюдава се тенденция на силен интерес към покупка на жилища в метро-периметъра. Квартали, радващи се на засилен интерес, свързан с метрото са Дървеница, Дианабад, Мусагеница, Младост и Банишора.
Коренно противоположни са тенденциите в някои надценени квартали, като Лозенец, Изток и Изгрев. Купувачите смятат, че цените на имотите там са много високи.
Наблюдава се интересна конкуренция между кварталите.
Очакванията са пазара на имоти да продължи да се движи по установените правила. Купувачите на първи дом ще са най-мотивирани да избират.
Продавачите ще продължат да се чувстват в неизгодна позиция. Банките ще започнат да придобиват имоти, вследствие на лошите кредити. Лошите платци ще могат да реализират своите жилища, преди да бъдат обявени за продажба от банките, прогнозираха от Адрес.