Какво щеше да стане, ако бяха убили Хитлер?
В книгата си "Всичко можеше да се развие и по друг начин" германският историк Александер Деманд търси отговор на въпроса как би изглеждал светът, ако определени събития се бяха развили другояче. В следващите редове ви предлагаме неговите предположения за това как един успешен атентат срещу Хитлер през 1939 година би променил хода на европейската и световната история:
Световната преса щеше да гръмне, че Хитлер е убит, а всички вечерни емисии на 20 април 1939 година щяха да започнат с новината, че фюрерът е станал жертва на коварен атентат. Германия щеше да бъде потресена, Европа - изумена, а Америка - дълбоко засегната.
Всички щяха да бъдат покрусени...
Докато в Третия райх е обявен държавен траур, от цял свят щяха да пристигат съболезнователни телеграми за смъртта на държавника Хитлер, успял след смутните времена на Ваймарската република да направи Германия отново част от европейската общност от народи, да реализира отколешната великогерманска мечта и да обедини Германия с родината си Австрия. Седмица по-късно световните лидери щяха да се стекат в Берлин за траурната церемония, чиято помпозност би могла да се сравнява само с тази на Олимпийските игри. Всички щяха да бъдат покрусени, дори Сталин...
Така вероятно биха се стекли нещата, ако допуснем, че на приема по случай рождения ден на фюрера на 20 април 1939 година британският военен аташе сър Ноел Мейсън-МакФарлан бе успял да го застреля. Съществувал е такъв план, който обаче в последния момент е бил отменен, след като в Лондон преценили, че такъв ход би бил много подъл и твърде неспортсменски.
Със сигурност обаче той щеше да промени световната история. Без Хитлер Втората световна война едва ли би избухнала. Поради няколко причини - ако не беше паническият страх на Хитлер, че може да бъде нападнат от Съветския съюз, и ако го нямаше неудържимият му стремеж да завоюва Източните територии, нямаше да има кой да убеди: веднъж - военното ръководство на Райха, че Германия трябва да започне превантивна война, и втори път - германското общество, че Германия се нуждаела от повече "Лебенсраум" - жизнено пространство.
Евреите щяха да оцелеят...
И още - нямаше да бъдат спрени гоненията срещу евреите, но поне те нямаше да бъдат масово изтребвани. Ако се бе стигнало до установяване на мирни отношения между Германия и западните сили, вероятно Сталин щеше да се задоволи само със завладяването на Полша, Студената война щеше да започне по-рано от 1945 година, а в границите си от 1937 година Германия щеше да изиграе ролята на естествена преграда срещу революционните движения в Източна Европа.
Един успешен атентат срещу Хитлер през 1939 г. вероятно нямаше да предотврати националсоциалистическия режим в Германия. Без харизмата на Хитлер обаче в неговото ръководство щяха да се появят пукнатини, а еднопартийната система в Германия вероятно щеше да издържи толкова дълго, колкото в Италия, Испания, Португалия, Гърция и Турция. В следствие на това Германия щеше да се превърне в парламентарна демокрация може би чак през 1968 година. Без да е сигурно обаче дали със сегашните три цвята в националния флаг - черно, червено, златно.
Източник: Дойче Веле
Станете наш почитател във Facebook