Спадът на щатските индекси продължава
Щатските индекси регистрираха понижение, като двудневният им спад е най-големият от шест месеца насам. Причината бе напрежението в Либия и Близкия Изток и поскъпването на петрола до психологическото ниво от 100 долара за барел.
Широкият индекс Standard & Poor's 500 загуби 0.6% от стойността си до ниво от 1 307.4 пункта, а този на сините чипове Dow Jones Industrial Average изгуби 107.01 пункта, или 0.9%, до ниво от 12 105.78 пункта.
От началото на годината широкият индекс все още е с повишение от 4%, продължение на ръста от 13% отбелязан през изминалата година.
До голяма степен това се предопределя от факта, че 71% от компаниите ,изнесли своите резултати до момента, са превишили средните очаквания на специалистите.
Акциите на най-големият световен производител на компютри Hewlett-Packard отбелязаха понижение от 9.6% след негативни новини от компанията. От там прогнозираха печалба от 1.21 долара през второто тримесечие, на фона на очакванията на пазара за печалба в размер на 1.26 долара.
Цената на суровия петрол докосна психологическото ниво от 100 долара за барел, като към момента суровината с доставка през март се търгува при 99 долара.
Суровият петрол може да поскъпне до 220 долара за барел, ако напрежението в Близкия Изток продължи, прогнозират от Nomura Holdings Inc., цитирани от Bloomberg.
Анализатори от Morgan Stanley пък коментират, че рязкото поскъпване на петрола е най-сериозната заплаха пред ръста и възстановяването на световната икономика, тъй като засяга сериозно покупателната сила на населението.
Напрежението в Либия инициира поевтиняването на долара спрямо повечето от основните валути.
Сред най-повишилите се спрямо зелените пари бяха японската йена и швейцарският франк. Доларът поевтиня до нива около 82 йени и 0.9280 франка.
Понижение отбеляза щатската валута и спрямо еврото. Единната такава се разменя на нива от около 1.3750 долара рано тази сутрин.