Пожарът в четвърти реактор на АЕЦ "Фукушима 1" в Япония е бил угасен, съобщиха световните агенции. По-рано ИТАР-ТАСС съобщи за експлозия в реактора.

Остава опасността от изтичане на радиоактивни вещества. Нивото на радиация във въздуха, в района на електроцентралата е достатъчно високо, за да навреди на човешкото здраве.

По-рано японската агенция за ядрена безопасност съобщи за експлозия във втори реактор на АЕЦ "Фукушима-1", предадоха Асошиейтед прес и ДПА. Взривът е бил чут около 6:10 часа местно време (23:10 часа българско време).

Той е повредил покрива на прегряващият реактор и над него се издига дим.

Първи и трети реактор на електроцентралата вече претърпяха експлозии, след като мощното земетресение в Япония и последвалите вълни цунами повредиха жизненоважни охладителни системи.

Новата експлозия е причинена от водород. Според агенцията по ядрена безопасност тя може да е повредила системата за снижаване на налягането, предаде ИТАР-ТАСС.

Към 8:31 часа местно време (02:31 часа българско време) радиацията в електроцентралата се е увеличила до 8217 микросиверта на час при 1941 около 40 минути по-рано.

Според японските власти нивото на радиация ще започне на причинява сериозни заболявания, ако достигне около един милион микросиверта.

Вятърът над Япония, който досега отнасяше радиоактивните изпарения от електроцентралите към Тихия океан, се обърна и се насочи към сушата от североизток, към Токио със скорост от 2 до 3 метра в секунда.

Очаква се по-късно днес той отново да промени посоката си и да се насочи на запад. Премиерът Наото Кан предупреди всички в радиус от 30 километра от "Фукушима - 1" да не напускат домовете си.

Ройтерс съобщи, че японските власти обмислят да увеличат зоната за евакуация с радиус 20 километра.

Нивото изглежда много високо и все още има риск от изтичане на още радиация, заяви Кан и призова хората да запазят спокойствие. Властите посъветваха хората в застрашените райони да не обличат дрехи, които са били сушени на открито.

Междувременно японската централна банка обяви, че отпуска 61.2 млрд. долара във финансовата система, за да успокои опасенията, че банките в Япония може да не издържат на ефекта на опустошителното земетресение и вълните цунами.

Заради авариите в японските електоцентрали Малайзия и Сингапур въведоха задължителни проверки за радиация на всички хранителни стоки и напитки, пристигащи от Япония, предаде ИТАР-ТАСС.

През особено внимателни проверки ще преминават пресните продукти - месо, риба, плодове и зеленчуци.

Слабо вероятно е ядрената катастрофа в Япония да ескалира до ситуация, подобна на трагедията в Чернобил, заяви генералният директор на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) Юкия Амано, цитиран от ДПА и Ройтерс.

Основната разлика е, че в никой от реакторите на АЕЦ "Фукушима" 1 и 2 не протича верижна реакция, а ядрата на реакторите са поставени в корпуси, каквито в Чернобил не е имало, заяви Амано на пресконференция във Виена.

"Тази катастрофа не е предизвикана от човешка грешка или дефект при проектирането. Тя се дължи на огромно природно бедствие, което бе отвъд човешкото въображение и опит", подчерта Амано.

В момента няма признаци от топене на горивни пръти във "Фукушима", заяви на същата пресконференция представителят на МААЕ Джеймс Лайънс.

Заместник-генералният директор на МААЕ Денис Флори заяви, че е бил регистриран пик в нивата на радиацията в района на АЕЦ "Фукушима" на 12 март в ранните часове на деня по европейско време, след което радиационните нива са спаднали по-късно същия ден.

Източник: БТА