50% от атомните реактори в САЩ на възраст над 30 години
Половината от 104-те атомни реактора в САЩ са на възраст над 30 години, съобщава Си Ен Ен, като се позовава на данни на Американската комисия за регулиране на ядрената енергетика.
По-голямата част от реакторите са на възраст най-малко 20 години.
По начало тези реактори са били със срок на експлоатация от 40 години, но повечето от тях са помолили за удължаване на срока с 20 години. До сега 62 молби за удължаване са получили положителен отгвор и се чака отговор по още 20.
Реакторите произвеждат огромно количество електроенергия, без да отделят вредни газове в атмосферата.
САЩ получава около 20% от електроенергията си от атомни реактори.
Според много анализатори, сегашните събития в Япония са знак, че старите реактори в САЩ трябва да бъдат затворени.
Най-голяма е тревогата относно 23 реактора, които са от същия тип като този в Япония - General Electric Mark 1. Много „герои" обаче се борят за това реакторите все още да работят, коментира Си Ен Ен.
Повечето реактори от споменатия тип са влезли в експлоатация между 1972 и 1978, което означава, че са на близо 40 години.
Според критиците, техните стени са прекалено тънки, депата за отпадъци са уязвими на терористични атаки, а удължаването на лицензите за експлоатация се дават прекалено лесно.
В понеделник General Electric разпространи съобщение, в което уверява, че реакторите са безопасни, като изтъква, че в света оперират още 32 от този тип.
АЕЦ в Чикаго, например, работи от 1972, но в последното десетилетие в него са инвестирани 400 милиона долара. Според управата, въпросът не е в годините, а в състоянието на реакторите.
Преди рецесията, потреблението на електроенергия в САЩ се увеличаваше и се очаква да се увеличи с 20% в следващите 20 години.
Но построяването на нови реактори е скъпо и трудно.
Администрацията на Обама подкрепя подобни проекти и съдейства за милиарди долари заеми за строежи.