Българите са склонни на спекула със земеделска земя
Дали българинът би купил земя и с каква цел? Отговорът е „да", но не за да я обработва или арендова. Анкета на сайта imot.bg показва, че 45.41% биха инвестирали в земеделска земя с цел препродажбата й след време на по-висока цена. Близо 37% от анкетираните не биха купили. Едва 15% са готови да придобият земя с цел да я обработват и да печелят от рентата.
Покупката на акции от акционерни дружества със специална инвестиционна цел все още не е популярен начин за печелене от земеделска земя. Това биха направили едва 2.61% от анкетираните.
Резултатите от допитването показват, че въпреки тежките последици от кризата, спекулативния начин на мислене продължава да е актуален. Целта на покупка не е да се печели с години от нея, а да се направи "големият удар" - купуваш сега, защото е евтино и непременно след време, било то една, две или три години, ще продадеш с печалба, само защото цените на земеделската земя в Централна и Западна Европа са по-високи и защото населението се увеличава и са необходими повече суровини, обясняват от сайта.
Няколко са причините инвестицията в земеделска земя да е атрактивна днес. На първо място ниската цена.
„Тя ще остане такава още дълго време, тъй като процесът на комасация е спрял и няма ясна визия кога и как ще се извърши", коментират специалисти.
На второ място субсидиите, които всеки един производител на селскостопанска продукция получава от ЕС. За 2010 г. те бяха 12 EUR/дка плюс 4 EUR/дка от българската държава. Производството на някои "капризни" култури като например рапица се субсидира допълнително.