Членовете на БАСЗЗ започват нови пет комасационни проекта
След като първият комасационен проект в страната ни „Катунец", иницииран от членове на Българската асоциация на собствениците на земеделска земя (БАСЗЗ), е към своя край, от асоциацията са готови да започнат с нови пет. Това стана ясно по време на еднодневния семинар в Банско, организиран от БАСЗЗ.
Готвените проекти, за които Ивайло Иванов, мениджър "Управление на земи" в Серес, даде по-подробна информация, са за землищата на Момина църква, Студена и Раздел.
Общо площта на землището в Момина църква е 82 761 дка и е разделено на 6 383 парцела, или средна площ на имот от 12.97 дка. Имоти там притежават Агроенерджи АДСИЦ, държавата, Мел инвест АДСИЦ, общината, дружествата Ставен, Серес, ЕЛАРГ Фонд за земеделска земя АДСИЦ и Омега Агро ИНвест и други собственици.
Фондовете, според предоставените данни от БАСЗЗ, притежават малко под 15% от обработваемата земя в землището, като основните собственици на терени там са физически лица и общината, съответно с 56.18 и 28.26% дял.
Общо декарите в землището на Студена са 69 709 дка (6 975 парцела, средна площ 9.99). Освен физически лица, държавата и общината имоти там имат още дружествата Беар 607, Серес, Ставен, Омега Агро ИНвест, Еларг Фонд за земеделска земя АДСИЦ и ФНИ България АДСИЦ.
Делът на притежаваните от фондовете терени, като процент от общо обработваемата земя, възлиза на 14.43%. Основно тя е разпръсната между дребни собственици (65.23%) и общината (19.47%).
Землището на Раздел е разположено на 45 724 дка, където има 2 503 парцела, средно по 18.27 дка. Подобно и в по-горните случаи основният процент от обработваемата земя е съсредоточена в ръцете на физически лица (70.72%), но тук фондовете са втори по притежание с 19.83%, следвани от общинския поземлен фонд с 9.0%.
Дружествата, които притежават земи в Раздел са Мел Инвест АДСИЦ, ЕЛАРГ Фонд за земеделска земя АДСИЦ, Булленд АДСИЦ и дружествата Ставен и Омега Агро ИНвест.
Опитът на Адванс Терафонд АДСИЦ от проекта „Катунец" сочи, че средният разход за комасация на имот е 50 лв., като той може и да падне в зависимост от броя на участниците в комасационния проект.
Заради проблеми с разпокъсаността на земята и нехайството на собственици за състоянието на имота им, понякога тези 50 лв. могат да са пречка пред членовете на БАСЗЗ за реализация на намеренията им. Освен трудната връзка с истинските собственици на земеделска земя в дадено землище, недоверието и страхът от измама на притежателите на терени при комасацията също не са за подценяване.
Членовете на асоциацията дори сравниха работата по окрупняване на терените по землища с мисионерството.
Това което предстои оттук нататък по реализация на заявените пет проекта е свикване на общо събрание на собствениците на имоти по места. То ще излъчи и изпълнителен комитет, който да движи процеса на комасация, обясни Александър Загорски, член на УС на БАСЗЗ.