Мисрата- либийският Сталинград
Жестокостта на нападенията срещу бунтовническия град разкриват колко е важно за полковник Муамар Кадафи да си възвърне контрола върху пристанището, пише Ким Сегупта в британския вестник "Индипендънт". Според него Мисрата е градът, чиято съдба може да предопредели края на жестоката гражданска война в Либия.
Обсаденият и обстрелван бастион на бунтовниците се превърна в либийския Сталинград, пише той. Падането на Мисрата ще бъде не просто важен символ и психологически триумф за Кадафи, но ще сложи край на опозицията срещу управлението му в западната част на страната, смята авторът.
Изглежда това неподчинение и решителност само на 240 км от Триполи вбесяват либийския диктатор. Всекидневните ракетни и артилерийски нападения са отмъстителни и често пъти безразборни - разрушават домове, убиват и осакатяват цивилни. Само през последните два дни е имало над 200 атаки, в които са убити 40 души, а 105 са ранени, се припомня в статията.
Войските на Кадафи не знаят умора. Непрекъснатите им опити да пресекат единствената връзка на града - достъпа му до морето, предизвикват жестоки улични боеве. Тегне страхът, че заради своето числено превъзходство те биха могли в крайна сметка да направят пробив и да установят контрол над пристанищния комплекс.
Революционерите обаче определено имат преимущество - те познават добре градския терен и, за разлика от източната част на страната, където неопитните бунтовнически сили бяха обърнати в бягство от правителствените сили, бойците в Мисрата са непреклонни, издържливи и организирани.
Неотдавна членове на съпротивата от източния град Бенгази дошли да им помагат. Група от 30 млади бойци от столицата на "Свободна Либия" пристигнали, за да покажат на местните как да водят военни действия, но само 48 часа след първото сражение в Мисрата те вече се прибрали в Бенгази, разказва статията в британския вестник.
Източник: БТА