Няма място за летен оптимизъм на щатските борси
Брокерите много искат да сложат розовите очила в разгара на лятото и да забравят проблемите. Това изкушение се подсилва от факта, че в момента щатските корпоративни ценни книжа се продават на рекордно ниски равнища.
След като в сряда председателят на Федералния резерв на САЩ осуети опитите за лятно безгрижие, обявявайки разочароваща прогноза за икономическото развитие на страната, ден по-късно нова доза тревога и песимизъм бе добавена и от колегата му Жан-Клод Трише.
Президентът на Европейската централна банка бе прям - той заяви, че алармите, следящи рисковете за финансовата стабилност на региона, светят в червено.
"Съобщението на командното табло гласи, че връзката между проблемния гръцки дълг и банките е изключително сериозна заплаха за финансовата стабилност на Европейския съюз"- предупреди Трише.
На този фон обещанията на новия гръцки финансов министър Евангелос Венизелос да прекара строги мерки, за да оздрави икономиката на страната и да избегне банкрута й, не успяха да влеят достатъчна доза увереност у инвеститорите.
Не е изненадващо, че скептицизмът на играчите на пазара засегна най-пряко банковата система, като банковият индекс KBW Bank Index падна с 1.1%, като 21 от общо 24 позиции, включени в него, поевтиняха. Книжата на JPMorgan се търгуваха с 1.5% по-ниска стойност на 40.07 долара, а Wells Fargo затвориха със загуба от 1.2% на 27.04 долара.
Сякаш тревогите на Стария континент не са достатъчно да удавят летния оптимизъм, към тях се добавиха обезкуражаващи новини на местна почва. Данни на щатското министерство на труда разкриха, че броят на подадените молби за помощи за безработни е скочил миналата седмица с 9 000 до 429 хиляди.
В същото време, покупките на нови домове намаляха през май за пръв път от три месеца насам. Понижението възлиза на 2.1 на сто, сочи статистика на Министерство на търговията.
Нищо чудно, че фондовите индекси продължиха спада си от сряда, като S&P 500 се сви с 0.3% до 1 283.50, а в разгара на сесията достигна дори понижение от 1.9%. Индексът Dow Jones Industrial Average загуби 59.67 пункта, или 0.5%, и затвори на 12 050 пункта.
Общо около 8.3 милиарда акции смениха притежателите си по време на борсовата търговия в САЩ в четвъртък, или със 17% над средното тримесечно ниво.
На стоковите борси петролът загуби постигнатото вчера покачване, след като Международната енергийна агенция заяви, че членовете й ще прибегнат до стратегически си резерви.
В отговор на това, дяловете от Chevron Exxon и Mobil поевтиняха с по 1.7%, съответно до 99.36 долара и 78.44 долара.
Лошите новини за едни са радост за други.
Авиокомпаниите ще се възползват без колебания от по-евтиното гориво и Bloomberg U.S. Airlines Index, включващ 11 позиции, се покачи с 3.7 на сто. Книжата на US Airways Group Inc. се вдигнаха с 5.1% до 8.91 долара, а на AMR Corp. - с 5.2% до 6.05 долара.
Търговската верига за мебели Bed Bath & Beyond Inc. също зарадва късметлиите, избрали да се доверят на позицията. Дяловете от дружеството поскъпнаха с 5.3% до 56.93 долара, след като бе обявено, че печалбата за фискалната година, приключваща през февруари 2012 година, вероятно ще отбележи скок от 15 до 20 на сто. Анализаторите очакваха ръст в диапазона между 10-15%.
Фармацевтите също предложиха лекарство за губещите оптимизма си инвеститори. Котировките на Bristol-Myers Squibb Co. скочиха с 5.7% до 29.33 долара, след като стана ясно, че медикаментът за разреждане на кръвта apixaban, който дружеството разработва съвместно с Pfizer Inc., успява да предотврати повече инфаркти, отколкото традиционните терапии. Акциите на Pfizer също поскъпнаха с 1.8% до 20.65 долара.
Производителят на биогорива ново поколение Kior, чието първично публично предлагане на ценни книжа започва днес, реши да зарадва потенциалните си инвеститори като обяви, че в борда на директорите му ще участва не кой да е, а бившият щатски секретар Кондолиза Райс.
На пазара в петък ще бъдат предложени 10 милиона акции на Kior в ценови диапазон между 19 долара и 21 долара. Очакванията на компанията са да привлече капитал от 200 млн. долара.
Източник: Глобал Маркетс