Ирландски удар върху оптимизма на инвеститорите
Вторникът се размина за малко с възможността за обръщане на негативната тенденция, започнала в края на миналата седмица. Протокол от срещата на Федералния резерв разкри, че вероятността да бъдат гласувани допълнителни стимули за щатската икономика все още съществува.
В същото време, висши европейски политици отхвърлиха слуховете, че може да приемат опцията Гърция да не покрие всички свои плащания по държавните си облигации.
Финансовият министър на Люксембург Люк Фрийден твърдо отрече, че подобен вариант е допустим, а европейският комисар по икономическите и монетарни въпроси Оли Рен обяви, че е достигнато споразумение за ролята на частните инвеститори във втория спасителен транш за Гърция.
В същото време стана ясно, че някои от членовете на Федералния резерв настояват за отпускането на допълнителни стимули за икономиката, докато други възразяват, изтъквайки, че по-нататъшното облекчаване на монетарната политика може да увеличи инфлационните напрежения.
Тези две новини доведоха до покачване на бенчмарк индексите на американските борси, като в един момент скокът достигна 1.8%. Едва зародилото се съживяване на пазара обаче бе потушено с един удар от Moody's Investor Service, които понижиха кредитния рейтинг на Ирландия с две степени от Baa1 на Baa3, с негативна перспектива. Решението пробуди европейските страхове на инвеститорите и рязко обърна движението на котировките, като в крайна сметка сесията завърши на загуба.
Очакваната доза оптимизъм, която трябваше да подкрепи пазара с началото на сезона на обявяване на корпоративните резултати за шестмесечието също не се реализира, след като първото дружество, публикувало отчета си - производителят на стомана Alcoa, разочарова инвеститорите. Книжата на компанията паднаха с 1.3% до 15.71 долара, след като се оказа, че печалбата им на акция за второто тримесечие е с един цент по-ниска от прогнозите на анализаторите, или 32 цента.
Индексът S&P 500 падна с 0.4% до 1 313.64, а Dow Jones Industrial Average се прости с 58.88 пункта от стойността си, или 0.5%, и затвори на 12 446.88 пункта.
Производителите на полупроводници поведоха парада в посока надолу. Дяловете от Intel Corp. поевтиняха с 1.8% до 22.45 долара, след като Novellus Systems Inc. обявиха прогноза за по-ниски от очакваното печалби за второто тримесечеие.
Самите Novellus пострадаха най-сериозно, като книжата им се сринаха с 11 на сто до 31.75 долара. Президентът и главен изпълнителен директор на компанията Рик Хил заяви, че печалбата за периода ще се окаже в границите между 60 и 75 цента на акция, при средна оценка на анализаторите от 84 цента. Продажбите също се разминаха драстично с очакванията от 360.7 млн. долара, и едва ли ще надскочат 340 млн. долара.
Microchip Technology Inc. отбелязаха най-силният спад от всички позиции, включени в S&P 500 - цели 12 на сто, до 32.93 долара. Производителят на аналогови чипове призна, че продажбите до края на юни са под очакванията.
Дяловете на Motorola Solutions Inc. пък вече могат да се закупят с 1.5% по-евтино на 43.50 долара, след като Morgan Stanley снижи оценката си за производителя на сканиращи устройства за бар кодове.
Добри новини все пак не липсваха - най-големият производител на мрежови съоръжения в света, Cisco, отбеляза поскъпване от 1.1% до 15.60 долара, след като обяви, че може да съкрати 10 хиляди служителя, или около 14% от работната си сила, за да съживи печалбите.
Radiant Systems Inc. скочиха с цели 30 на сто до 27.99 долара, след като бяха закупени от NCR Corp. (NCR) за 28 долара на акция.
Източник: Глобал Маркетс