Трагедия в Норвегия
Норвегия е втраур.Осемдесет и пет души бяха убити при нападение на християнски фундаменталист, дегизирал се като служител на реда, който откри огън срещу младежки лагер на управляващата Партия на труда, а други седем загинаха при мощна експлозия в центъра на Осло.
Вчерашните нападения срещу правителствените сгради в центъра на Осло и младежкия лагер на остров Ютьоя, на който присъстваха над 500 деца между 14 и 18 години, са най-кървавите събития на Стария континент от атентатите в Мадрид през 2004. Въпреки първоначалните страхове на властите, които се опасяваха, че събитията са акт на отмъщение за участието на Норвегия в силите на НАТО в Афганистан и Либия, основната версия на полицията днес се преобърна.
Противно на очакванията, нападателят не е нито мюсюлманин, нито чужденец. Мъжът е "етнически" норвежец и "християнски фундаменталист", чиито политически възгледи клонят "в дясно". Според местните медии, името на заподозрения е Андерс Беринг Брейвик. Работи се по версия и за втори човек, описан от очевидци, който е бил цивилно облечен. Следователите твърдят, че Брейвик е свързан и с двете зверски нападения, но не е изключено да е имал помощници. В профила си в социалната мрежа Facebook Андерс се самоопределя като "консервативен", "християнин", необвързан и интересуващ се от ловуване и игри като "World of Warcraft " и "Modern Warfare 2 " /популярна сред младежите игра тип "шуутър", изпълнена с насилие - бел. ред/.
Андерс е бивш член на популистка партия, настроена против имиграцията, който създавал блогове против мултикултурния модел и исляма. Уебсайтовете, свързани с него, критикуват остро европейската политика за приспособяване на различните етнически групи и култури.
Седем от жертвите на нападенията бяха убити в резултат на мощната експлозия, която потроши редица правителствени сгради в центъра на Осло, включително офиса на премиера Столтенберг и финансовото министерство. На остров Ютьоя, където бе извършена безразборната стрелба, присъстваха 560 младежи. Според свидетелски показания, в паниката някои от тях се опитали да се спасят, като започнали да плуват, но впоследствие били простреляни във водата. "Той стреляше по близкостоящите му хора, а след това откри огън и срещу нас. Първоначално той стоеше на 10 метра от мен и стреляше дори по хората във водата", сподели пред медиите очевидецът Адриан Пракон. "Мъжът имаше М16, оръжието изглеждаше като картечница. Когато го видях, че се приближава крещейки, че ще ни убие, изглеждаше сякаш е взет от нацистки филм. Той започна да стреля по всички и тогава аз реших да легна на земята и да се престоря на умрял. Мъжът стоеше на два метра от мен. Чувах го как диша. Усещах топлината от картечницата. Той стреляше по всеки един човек. Риташе ги, за да види дали са живи или просто продължаваше да им пуска куршуми", разкри с треперещ глас Адриан.
Компания, извършваща доставки на селскостопански стоки, по-рано днес съобщи, че през май заподозреният е закупил от нея шест тона тор. Въпреки, че определени видове селскостопански торове в миналото често са били използвани за направата на експлозиви, днес в това няма нищо незаконно. "Става въпрос за 6 тона торове, което малка, нормална поръчка за стандартен производител на селскостопански стоки. Не го познавам, нито пък знам компанията му, която се е свързала с нас по нормален начин", уточни говорителката на фирмата Felleskjoepet Agri.
Министър-председателят Йенс Столтенберг окачестви бомбеното нападение и стрелбата, които отнеха живота на най-малко 92 души, като "национална трагедия". "Никога след Втората световна война, страната ни не беше ставала жертва на престъпление с такъв мащаб", заяви норвежкият премиер. Той осъди кървавите нападения, определяйки ги като атаки срещу демокрацията. В телевизионно обръщение към норвежкия народ той подчерта, че отговорът на тези атаки ще бъде единствено усилването на подкрепата за демокрацията в страната. "Това нападение няма да разруши нашите демократични устои", категоричен бе премиерът.
Норвежците обаче все още реагират на клането в родината им с изумление и недоверие. "Това е абсурд. Не мога да го повярвам. Норвегия е най-безопасното и спокойно място в света, или поне беше такова", сподели Беате Карлсен, докато стоеше до полицейската блокада, опитвайки се да зърне за секунда потрошените правителствени сгради в Осло. "Може би страната ни вече не е толкова невинна и безопасна, колкото си мислехме", посочи още тя. Норвежците вече се питат дали изобщо държавата им някога ще бъде същата. Войници с автоматични оръжия днес са позиционирани пред всяка ключова сграда в столицата, а улиците се охраняват зорко.
Кървавите атентати бяха осъдени и от цялата международна общност. Американският президент Барак Обама призова за международно сътрудничество в борбата срещу световния тероризъм. "Трябва да работим заедно, сътрудничейки си в разузнавателната област и по отношение на предотвратяването на подобни ужасни нападения", каза стопанинът на Белия дом. Обама, който посети Осло през 2009 г., за да получи Нобеловата награда за мир, заяви, че "лично иска да поднесе своите съболезнования на народа на Норвегия". "Нашите сърца са с вас и ще ви предоставим всякаква помощ, която можем", добави американският президент.
Председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу е шокиран от новината за експлозията в центъра на норвежката столица Осло."Никой не е очаквал толкова голямо /терористично/ нападение в Норвегия, която е известна със своята миролюбива политика както вътре в страната, така и в чужбина", се казва в негово изявление.
Руският президент Дмитрий Медведев осъди "чудовищните" двойни нападения срещу младежки лагер и правителствени сгради в Норвегия."Осъждаме най-категорично тези чудовищни престъпления, за които няма оправдание", подчерта Медведев в съболезнователната си телеграма до норвежкия премиер Йенс Столтенберг.
Северноатлантическият алианс също решително заклейми кървавите терористични актове. "От името на НАТО осъждам отвратителните актове на насилие в Норвегия. Искам да поднеса искрените си съболезнования на норвежкото правителство и народ, както и на семействата на тези, които са загинали и пострадали в резултат на жестокия и страхлив акт", се казва в изявление на генералния секретар Андерс Фог Расмусен.
"Не съществува причина, която да оправдава подобно варварство, не съществува кауза, която да осмисля насилствената смърт на невинни хора", се казва още в съболезнователния адрес на премиера Бойко Борисов до премиера на Норвегия Йенс Столтенберг.
Източник: БГНЕС