Лятната ваканция вреди на ума
Летният блян на човешката душа за почивка в повечето случаи е чисто клише - море, слънце, почивка, ядене и пиене на воля, ако може и сред екзотична среда. Същото това обаче се оказва и кошмар за IQ-то, твърдят експерти от университетите в Ерланген (Германия) и в Бристол (Великобритания), пише в. "Дейли телеграф".
В резултат на 14-дневна лятна почивка коефициентът на интелигентност може да намалее с 20 точки, казват учените. Причините за това са много, но на първо място е модерният начин на резервиране на хотели и полети чрез имейл. Той води до обмен на множество имейли и такава имейл бомбардировка намалява коефициента на интелигентност с 10 точки.
Самото пътуване до мечтаната дестинация също поражда стрес. Стачки по летищата, облак от вулканична пепел, лоши метеорологични условия, водещи до отмяна на полетите, опашки за регистриране за полета - всичко това повишава нивата на кортизола (хормона на стреса). Така пък се създава опасност от увреждане на клетките в частта на мозъка, наречена хипокампус и резултатът от всичко това е краткотраен проблем с паметта и с концентрацията.
Когато човек най-после се добере до бленуваната дестинация и до резервирания хотел, проблемите за коефициента на интелигентност не спират. Освежаваща алкохолна напитка може да го намали с между 10 и 20 точки в зависимост от питието. А отдихът на плажа и слънчевите бани предизвикват буквално съсухряне на фронталните мозъчни дялове, защото липсата на активност намалява притока на кислород към мозъка, което пък води до деградацията на нервните разклонения и влакна на нервните клетки, наречени дендрити и аксони и играещи роля в изпращането на електрически импулси.
Дехидратацията, причинена от летните жеги, от прекалената консумация на алкохол или от двата фактора може да допринесе за намаляване на обема на една мозъчна клетка с 15 процента, казват още специалистите.
При мъжете нещата се влошава и от гледката на представителки на противоположния пол в оскъдни бански, което повишава стреса и прави обстановката още по-жежка за тях, допълват учените. Те посочват, че са наблюдавали като резултат от 14-дневна лятна почивка не само намаляване на коефициента на интелигентност, но и свиване на речниковия запас и промени в личността на някои от летовниците.
Източник: бТВ