Премия за погребване на еврото учредиха във Великобритания
Лорд Саймън Уолфсън, директор на британската верига на дребно Next и спонсор на Консервативната партия, учреди премия за цялостна научна разработка за сценарий за сравнително безболезнено „погребване" на еврото, пише Financial Times. Премията е от 250 000 британски лири и е втората по размер в икономическата наука след Нобеловата и би следвало да привлече към проблема най-авторитетните икономисти.
„Достатъчно се спекулира вече с излизането на отделни държави от еврозоната. Има недостиг на сериозни проучвания за многото последици от един подобен акт," говори самият Уолфсън. Според бизнесмена тази премия е необходима, защото самите власти в еврозоната не могат да обсъдят въпроса за евентуалния край на единната валута. „Това би се възприело като развяване на бял флаг и може да доведе до разпадането на самата валута," смята Уолфсън.
Изследователския фонд Policy Exchange изпрати 200 предложения за участие на водещи научни институции по света, надявайки се да привлече икономисти от ранга на Джоузеф Щиглиц, Пол Кругман и Кристофър Писаридес (всеки един от тях Нобелов лауреат). Детайлната разработка за разпад на еврото, с отчитане на всички възможни икономически, политически и институционални последици, трябва да бъде готова до края на януари 2012 година. Възможно е дори да се окаже, че няма достоен план сред участвалите. „Това ще е крайно показателен факт сам по себе си", резюмира Уолфсън своите нагласи.
Новината за премията за погребване на еврото, появила се в навечерието на ключовата икономическа среща на еврозоната на 23 октомври, се появи в сряда заедно с други две важни събития - за намаления суверенен кредитен рейтинг на Испания от агенция Moody's с две степени от Aa2 до А1 и за евентуалното увеличаване на размера на фонда за помощ в еврозоната (EFSF) до 2 трлн. евро (последната информация е още противоречива - бел. р.). Еврото поскъпва в сряда, но всички експерти споделят мнението, че пазарът просто иска да вярва в това, че кризата в Европа ще намери своето решение.
Президентът на Франция Никола Саркози заяви вчера, че неодобрението на радикални решения на срещата на еврозоната за борба с дълговата криза, то зоната е заплашена от провал.
„Да допуснем крах на еврото ще означава крах на Европа [...] Франция не може да устои сама", каза Саркози. Тези думи бяха казани след предупреждението на Moody's да преразгледа перспективата по рейтинга на Франция. Разликата между 10-годишните френски ДЦК и германските се удвои в последния месец до 112 б.т. тази седмица - връх от 1992 година. Доходността по френските облигации скочи до 3.13%, напомнят от FT.
Демонстрирайки различие в самото ядро на ЕС, Германия, в лицето на канцлера Ангела Меркел, не вижда необходимостта от предприемане на радикални решения на срещата и призовава за значителни загуби за притежателите на държавен дълг на Гърция. Германия смята, че инвеститорите ще трябва да се примирят със загуби до 50%, а не 21%, както настоява Франция. обсъжда се и по-агресивни сценарии. При това Германия е срещу разширяването на EFSF, припомнят от Ведомости.
Дългът на Гърция може да достигне през 2012 г. 172% от БВП, писа тази седмица The Wall Street Journal. Испания пък може да не удържи бюджетния си дефицит до 6% от БВП. По оценки на аналитици от 22 международни банки и изследователски институции, до които се допитаха от WSJ, бюджетният дефицит на Испания тази година ще е поне 6.5% от БВП. Ако кредиторите на Испания и Италия започнат да бягат масирано от тези облигации, ресурсът на EFSF ще се окаже недостатъчен, за да поддържа тези държави.
Срещата на еврозоната на 23 октомври е важна, но е и междинна стъпка в разрешаването на кризата със суверенния дълг. Окончателният план по спасяването на Европа трябва да е готов до срещата на G20, която е насрочена за началото на ноември в Кан.