САЩ настъпват към Изтока
САЩ ще засилят военното си и икономическо присъствие в Азиатско-тихоокенаския регион (АТР). Такова заявление направи президентът на САЩ Барак Обама, който е на официално посещение в Австралия, информира Interfax.
При това положение ролята на Австралия, която и без това е един от основните съюзници на САЩ в региона, ще расте. Вашингтон не смята да разполага в страната собствени военни бази, но ще получи достъп до вече съществуващи. Барак Обама и премиерът на Австралия Джулия Гилард се договориха, че още през 2012 г. в авиобазата в гр. Дарвин (северната част на страната) ще се насочат 200-250 американски морски пехотинци. Контингентът ще бъде увеличен до 2 500 военнослужещи до 2017 година. Освен това Щатите получават и възможността да разположат в австралийски авиобази своя авиация и да провеждат общи учения с местните военни.
Барака Обама заяви вчера, че САЩ смятат да запазят ключови позиции в региона, въпреки евентуалните големи съкращения в публичните разходи. Американският Сенат предвижда да ореже разходите си през следващите 10 години поне 2.1 трлн. долара, като голяма част от съкращенията ще засегнат Пентагона.
Президентът Обама обяви, че страната му планира да намали военните операции в Афганистан и Ирак, което ще й позволи да действа в Тихия океан, без да изразходва допълнителни средства. „Свиването на военните разходи няма да повлияе, повтарям, няма да повлияе на Азиатско-Тихоокеанския регион“, подчерта Обама.
„Искам ясно да се разбере, че макар и да предприемаме у нас куп важни фискални решения, случващото се тук е начело в списъка ми с приоритети. Ще направим всичко необходимо, за да запазим лидерската си позиция в АТР“, каза той.
Лидерите на двете държави увериха журналистите, че увеличеното присъствие в региона ще позволи на Вашингтон възможността за по-бърза подкрепа на своите партньори в борбата им със стихийните бедствия. Но за никого не е тайна, че главната причина за прегрупирането на войските е нарастващата военна и икономическа мощ на Китай.
Моментът за преразглеждането на американската стратегия за Тихия океан, според анализатори, назрява отдавна. КНР укрепи в последните години своето влияние в АТР. Американските специалисти не веднъж са предупреждавали за постоянно увеличаващите се и слабо подлежащи на наблюдение военни разходи на Китай. Пекин успя да модернизира въоръжените си сили. Тази година КНР изкара на вода своя първи самолетоносач, като започна изпитания на полети на собствен изтребител 5 поколение.
Сериозни страхове в Пентагона поражда и повишаването на ракетния арсенал на Поднебесната. На въоръжение в Народоосвободителната армия на Китай днес се водят хиляди балистични и крилати ракети, способни да поразят бази на ВМС и ВВС на САЩ в Япония и Южна Корея. Пекин разполага и с уникална балистична ракета, предназначена да унищожава кораби. Експерти смятат, че това оръжие може да потопи без проблеми атомен самолетоносач, който представлява гръбнака на американския военен флот.
Растящата бойна мощ на Китай принуждава Вашингтон да се откаже от стари практики, според които мощта на американските сили в АТР е концентрирана в северните части на региона – Япония и Южна Корея, и да пренасочи военно присъствие в по-отдалечени части от границата на Китай – на остров Гуам и Австралия.
Освен мерките във военната сфера, САЩ предложиха на тихоокеанските си партньори и разширяване на икономическото сътрудничество. Става дума за нов търговски съюз – Тихоокеанско партньорство (Trans-Pacific Partnership, TPP), който трябва да бъде отговор на икономическото влияние на Китай и сближаването му с Асоциацията на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН).
Въпреки очевидния антикитайски характер на последните си решения, Обама побърза да заяви вчера, че подобни впечатления не отговарят на действителността. „Да се смята, че се страхуваме от Китай не е вярно, твърдението, че се стараем да притиснем Китай е погрешно“, подчерта президентът.
Засега Китай не е поканен в TPP, но стана ясно, че Пекин може да разчита на членство, само ако приведе правилата на свободната търговия – спре с изкуственото подтискане на курса на юана, да отпуска на свои компании изгодни кредити и започне да се отнася с уважение към чуждата интелектуална собственост, или да се откаже от всичко това, което е в основата на небивалия икономически подем в последните години.
В Пекин обаче приеха едностранно промяната в политиката на САЩ за региона. Представителят на външното министерство на КНР Лю Веймин изрази съмнението си вчера, че действията на Вашингтон отговарят на интересите на всички държави от АТР. Единият от централните китайски вестника – правителственият таблоид Global Times, бе повече от категорична, като заяви в редакционен материал, че решението на столицата Канбера да предостави свои бази на разположение на американците може да й докара занапред големи неприятности.