Съвкупното богатство на домакинствата у нас е 138 млрд. лв.
Финансовото богатство на населението възлиза на 41 млрд. лв. (56% от БВП) към средата на 2011 г., нараствайки с 11% годишно, се видя от доклад на Индъстри Уоч, представен от Асенка Христова по време на семинар на тема "Финансова стабилност в условията на криза".
Нарастването на финансовото богатство спрямо предходната година се дължи основно на увеличението на банковите депозити (с 2.9 млрд. лв.) и на покачването на нетните активи в пенсионни дружества (с 830 млн. лв.). Задлъжнялостта към финансови институции спада с 3% годишно. Най-осезаемо се свива дълга към лизинговите дружества (с 20% годишно), докато задлъжнялостта към банковата система се понижава с 1% годишно.
Нетното финансово богатство, отчитащо дълга, възлиза на 29 млрд. лв. (40% от БВП), като нараства с 25% годишно.
Най-ликвидните финансови активи – банковите депозити и парите в брой – представляват съответно 69% и 17% от финансовите активи на населението. Друго голямо перо в баланса на домакинствата са спестяванията в частни пенсионни фондове, формиращи общо 10% от финансовото богатство.
Българските домакинства държат 86% от своите спестявания под формата на пари в брой и банкови депозити, което отразява по-ниската финансова култура на българите и по-консервативното отношение към риска.
Въпреки съществения растеж през последните няколко години, вложенията на домакинствата в пенсионни, взаимни и животозастрахователни фондове в България са едва 13% от финансовите активи при 33% в Eврозоната.
Колкото по-висок е доходът на домакинствата, толкова по-голяма е склонността за инвестиции в рискови активи, посочи Асенка Христова.
Темпът на растеж на банковите вложения на домакинствата остава относително постоянен през последните три години – около 12% на годишна база. През 2010 и 2011 г. домакинствата са получили доход от лихви по банковите депозити в размер на около 1.2 млрд. лева.
Ефективната лихва по банковите депозити дотигна най-висока стойност през 2009 г. – близо 5% годишно и оттогава плавно се понижава – до 4.1% годишно към края на септември 2011 г.
Депозитите в размер до 5 хил. лева формират 17%, а влоговете над 200 хил. лева – 11% от всички депозити на домакинствата.
Съвкупното (финансово и жилищно) богатство на домакинствата достига 138 млрд. лв. към средата на 2011 г. Свиването на съвкупното богатство спрямо предкризисния период се дължи изцяло на понижението на цените на жилищата в страната, вследствие на което стойността на градските жилища намалява с 45 млрд. лв. в сравнение с пиковата 2008 г.
С 8000 евро България е най-бедната страна в ЕС според показателя богатство на човек от населението.
Отчасти и поради поскъпването на швейцарския франк, швейцарците са най-заможните домакинства в света. Българите имат по-голямо богатство на човек от населението от гражданите на Македония, Русия, Сърбия, Албания, Беларус, Босна.
Графики: Индъстри Уоч