Правителствата на Германия и Франция стигнаха дотам да приемат, че ерата, в която водещите страни от еврозоната се радваха на много добри суверенни рейтинги, е към края си, но едно понижение на рейтинга би разтърсило Париж много по-силно, отколкото Берлин, отбелязва в коментарен материал Ройтерс, цитиран от БТА.

Пазарите се готвят за намаляване на най-високия рейтинг ААА на Франция и вероятно на други страни от еврозоната с отлични оценки, след като международната рейтингова агенция Standard and Poor's предупреди в началото на декември за масово понижаване заради опасенията, свързани с продължаващата вече две години дългова криза в еврозоната. Икономистите са на мнение, че ако Standard and Poor's свали поголовно рейтингите на страни от еврозоната през следващите седмици, негативните финансови и политически последици ще бъдат поносими, както бе за САЩ, след като агенцията понижи спорно рейтинга на страната през август.

Ако обаче оценката за Франция бъде понижена преди рейтинга на Германия, както намекна рейтинговата агенция Fitch, равните условия, които съществуваха между двете най-големи европейски икономики, могат да бъдат нарушени.

Съществува въпрос за баланса на силите, ако рейтингът на Франция бъде понижен първи, отбелязва икономистът от Deutsche Bank в Лондон Марк Уол. Ако се стигне дотам, че рейтингът на Франция не е тройно А, дали германците се виждат да носят финансовите товари на останалата част от Европа? Може да има политическо влияние на национално равнище, допълва той.

Въздействието във Франция, където президентът Никола Саркози е изправен пред тежка борба да спечели втори мандат на изборите в два тура през април и май, сигурно ще бъде по-голямо, ако Париж бъде ударен пръв.

Франция е сочена за най-уязвима от шестте страни с рейтинг ААА в еврозоната, заради равнищата си на дълг и дефицит, както и заради опасенията за способността й да изпълни целите за намаляването им.

Залезът на Франция като световна икономическа сила стана основна тема за изборите на 22 април и Саркози се надява, че "гасенето на пожара" в еврозоната, в което участва заедно с германския канцлер Ангела Меркел, ще му спечели аплодисментите на гласоподавателите.

Намаляването на рейтинга от S&P, Fitch или Moody's, които следят отблизо Франция, би могло да повдигне съмнения за това дали той може да реши проблемите на страната, след като финансовата криза от 2008-2009 година "изкара от релси" обещанието му от кампанията през 2007 година да намали високата безработица.

В Берлин държавниците изглеждат спокойни пред перспективата за намаляване на рейтинга. Като най-голяма икономика в еврозоната и водещо убежище, Германия на практика може да стане свидетел на спад на лихвите си по дълга, в случай че рейтингът на съседна Франция бъде понижен, както стана след свалянето на рейтинга на САЩ миналата година. Време е Европа да приеме, че е изправена пред края на ерата на тройното А, посочи пред Ройтерс високопоставен германски представител.