Ирландия е първата европейска страна, излязла от дълговата криза
Ирландия е първата европейска страна, която излезе от дълговата криза. Европейската комисия съобщи вчера, че Дъблин вече не се нуждае от допълнително финансиране. Това не променя факта, че дълговата зараза се разпространява, просто нейният център се измества към Италия.
Вчера говорителят на Европейската комисия Амадеу Алтафаж заяви, че Ирландия не се нуждае от втори пакет финансова помощ от страна на Тройката (ЕК, ЕЦБ и МВФ). По думите му „цифрите показват, че през 2011 г. Ирландия има позитивни показатели за ръста. Постигнат е прогрес във фискалната сфера и е регистриран добър напредък в процеса на преструктуриране на банките“.
Ирландия получи първия пакет от помощи в размер на 85 млрд. евро през есента на 2010 г. Нито една от останалите страни, които са финансирани от Тройката, не може да се похвали с подобни успехи, припомня РИА Новости.
Гърция, чийто пакет помощи бе одобрен през есента на 2010 г., получи 110 млрд. евро, а през октомври 2011 г. бяха договорени още 130 млрд. евро. Но дори и това може да се окаже недостатъчно, коментират европейски чиновници, цитирани от The Wall Street Journal. Докато финансирането по втория пакет все още не е отворено, в очакване Гърция да изпълни ангажиментите си, Атина е притисната от сроковете- през март 2012 г. тя трябва да изплати облигации на стойност 14.5 млрд. евро, за които не разполага със средства.
„Рим остава основната заплаха за еврозоната“, заяви вчера международната рейтингова агенция Fitch, която заплаши, че ще понижи рейтинга на Италия заради опасното съчетание от големи дългове и бюджетен дефицит.
„Италия е на предната линия на кризата“, заяви Дейвид Райли, ръководител на департамента за суверенен рейтинг на агенцията.