Гаражите няма да стават магазини, а жилищата- офиси
Гаражи вече няма да могат да се превръщат в магазини. Това предвиждат одобрените от Министерския съвет проектопромени в Закона за устройство на територията, съобщи БНР. Промените бяха обявени още преди Нова година и предизвикаха опасения, че ще засегнат пазара на имоти.
Гаражите и паркоместата в жилищните сгради няма да могат да се ползват за друго освен за паркиране. Основен ремонт на жилище ще е възможен, ако блокът има технически паспорт. Вече няма да може да се променя и предназначението на зелените площи.
Текстовете забраняват занапред да се правят промени в предназначението на подземни и надземни паркинги и гаражи, които сега често се превръщат в магазини, салони за услуги и даже офиси. Те ще могат да се преустройват в търговски обекти само ако могат да се осигурят необходимите места за паркиране в съответните имоти, пише "Сега".
Гаражите и паркоместата, които са част от основните обекти в сградата, не могат също така да се продават или преотдават, гласи проектът. Така собственик няма да може да продаде гараж, ако му е единствен. Ако към един блок има повече гаражи, те вече ще могат да се продават и дават под наем, но само ако останалите собственици в кооперацията не проявяват интерес към тях.
Основен ремонт и преустройство на жилище вече ще са възможни единствено, ако сградата има технически паспорт. Реално такива имат само постройки след 2005 г. За по-старите домсъветът е длъжен да извади паспорт на сградата.
Общините ще поемат част от функциите на строителния надзор. Така няма да си прехвърлят отговорността, коментира строителният министър Лиляна Павлова.
Кметовете ще следят за масовите строежи като къщи, по-ниски блокове и други постройки, а дирекцията за национален строителен контрол ще наблюдава големите обекти.