Държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън пристигна на посещение в България.

Самолетът на г-жа Клинтън кацна в окото на снежната буря в София. Визитата й ще бъде кратка – само няколко часа, пише bTV.

Американският първи дипломат се срещна с президента Росен Плевнелиев и с премиера Бойко Борисов.

„За мен е огромна чест да бъда отново в тази прекрасна страна и да демонстрирам нашето силно партньорство,” заяви държавният секретар Хилари Клинтън на съвместна пресконференция с премиера.

„Бих искала да благодаря на министър-председателя за това че ме прие днес и за отличните дискусии между нашите екипи,” каза Клинтън.

По думите й срещата с Бойко Борисов е подчертала задълбочеността и обхвата на партньорството между САЩ и България.

Клинтън похвали ефективното лидерство на кабинета в усилията по важни проблеми, които засягат региона и света, като цяло.

Г-жа Клинтън каза, че САЩ ще се ангажират със съдействие за решаването на проблемите с диверсификацията на енергийните доставки за България при спазване на екологичните изисквания.

„Ще бъдем рамо до рамо с българския народ” за осигуряване на енергия на справедливи цени, категорична беше Хилари Клинтън. Тя обяви, че ще изпрати специалния пратеник по въпросите на енергетиката в Евразия Ричард Морнингстар в София, за да обсъди енергийните и екологични въпроси.

Първият дипломат на САЩ заяви, че сътрудничеството между страните ни помага за неразпространението на радиоактивни материали и ограничаване на наркотрафика.

„Сътрудничеството ни доведе до ареста на хакери,” отбеляза още Клинтън.

Опитът на България – ниското данъчно облагане, увеличаването на чуждестранните инвестиции – това е един „прекрасен модел” за страни, които се опитват да извършат прехода към демократично управление, подчерта държавният секретар.

„България се присъедини към инициативата Партньорство за открито управление – очакваме да работим с вашата страна в подкрепа на електронното правителство,” посочи Клинтън.

„Искам да подчертая ангажимента на САЩ към българската сигурност. Отнасяме се много сериозно към нашите задължения за обща защита,” заяви американският държавен секретар.

„По отношение на сътрудничеството в сигурността бихме искали да се фокусираме върху това как САЩ, България и НАТО да направят така, че Европа да има най-добрата система за противоракетна отбрана,” увери Хилари Клинтън, като подчерта, че България е важен партньор за САЩ в Алианса.

По време на пресконференцията Хилари Клинтън коментира отново ситуацията в Сирия и блокираната от Русия и Китай резолюция на Съвета за сигурност. „Опасявахме се, че неприемането на резолюция би увеличило шансовете за гражданска война,” каза тя, като увери че САЩ ще работят за засилване на санкциите срещу Дамаск.

Посещението на Хилари Клинтън в България става все по-интересно за световната преса. Тя е в София, часове след като Русия и Китай наложиха вето в Съвета за сигурност и блокираха резолюция, осъждаща действията на режима на Башар Асад. Това предизвика буря в света на дипломацията. Тази тема доминираше мюнхенския форум по сигурността, в който държавният секретар на САЩ участва.

"Трябва да действаме сега. И със задоволство мога да кажа, че и по този, и по много други въпроси в този така бързо променящ се свят, Америка и Европа седят рамо до рамо пред предизвикателствата и възможностите на 21 век," каза американският държавен секретар.

Снощното вето накара Клинтън да заяви, че с Русия не може да се преговаря конструктивно.

"Много е трудно да си представим, че след най-кървавия ден в Сирия, те са тези, които ще възпрепятстват международната общност да заклейми това насилие. Бих искала да ги попитам: От какво още се нуждаем, за да действаме решително в Съвета за сигурност?”

На пресконференцията с Хилари Клинтън премиерът Бойко Борисов на свой ред коментира енергийните въпроси.

„Българската природа е на първо място, след това са финансово-икономическите ползи,” каза Борисов и отбеляза, че темата за добива на шистов газ е присъствала в разговорите му с Клинтън.

„Ясно казах, че екологията и природата са на първо място и докато не убедим обществото, че няма никаква опасност за нея, не може да вървим напред, заяви министър-председателят по въпроса за шистовия газ.

За АЕЦ „Белене” Борисов каза, че е споделил с г-жа Клинтън, че за да бъде построена централата, трябва да е сигурен, че тя няма да затвори след 10 години, когато ще има по-нови реактори, както се е случило със закритите блокове на АЕЦ „Козлодуй”.

„Нашият проблем е, че сме похарчили над милиард и 390 милиона по тези проекти,” заяви премиерът, визирайки АЕЦ „Белене”. „Търсим варианти, надявам се скоро да бъдат намерени,” каза Борисов.

Хилари Клинтън е у нас по покана на външния министър Николай Младенов.

В двустранните разговори в Министерския съвет, от българска страна участваха също вицепремиерите Симеон Дянков и Цветан Цветанов, министрите Николай Младенов, Аню Ангелов и Трайчо Трайков, както и посланикът на България в САЩ Елена Поптодорова.

Сред основните теми са били обсъдени още регионални въпроси, свързани със Западните Балкани и случващото се в Близкия изток и Северна Африка.

Още от седем сутринта до отпадане на необходимостта ще бъде забранено движението в зоните около летището, улиците и булевардите около сградите на Министерския съвет, Президенството и Народното събрание. Ще бъдат затворени улиците около американското посолство в столичния квартал "Лозенец" и всички улици, пресичащи булевард „Цар Освободител". Поетапно ще бъдат затваряни и отсечките, по които се очаква да премине кортежът на Клинтън.