България трета по ръст на имотите за периода 2000-2010 г.
Цените на жилищните имоти в България, както и в много страни по света, преминаха през фаза на нарастване, последвана от спад през изминалото първо десетилетие на 21 век.
Както става ясно от таблицата по-долу със средногодишно повишение от 11.65% за посочения период (2000-2010 г.) страната ни е на трето място с общо номинално повишение в цените на имотите с 201.66%.
Първото място в класацията се заема от Русия с 810.44% номинално поскъпване на имотите и средногодишно такова в размер на 24.71%.
Тя е следвана от Украйна с 560.2% и средногодишно повишение от 20.77%.
Източник: BULGARIAN PROPERTIES и ЛУКС ИМОТИ
Най-слабо нарастване са реализирали жилищните пазари в Австрия, Ирландия и Португалия (само с 26.65%, 22.86% и 21.32% съответен десетгодишен ръст), а цените в Германия и Япония дори са отбелязали номинален спад, който би бил дори по-осезаем, ако се отчете инфлацията.
Средното номинално нарастване на цените на жилищните имоти за първото десетилетие на 21 век е 122%, а средното годишно нарастване за този период е 6.83%, сочат данни на Bulgarian Properties и Лукс Имоти.
Важно е да се отбележи, че дори и след бързия темп на растеж на цените на жилищните имоти в България, жилищата тук са все още сред най-евтините в Европа, което привлича интереса на купувачите и дава добри перспективи за развитие на имотния пазар.
Средната цена за страната за 2011 г. е 460 евро на кв.м. по данни на НСИ. Средната цена за столицата София през 2011 г. е 750 евро на кв.м.
Обяснението за бързото нарастване на цените обичайно се отдава на фактори като икономическия растеж на страните, нарастването на доходите на населението в отделните страни, спада на нивата на безработица, увеличение на банковото кредитиране и неговата по-голяма достъпност, както и чуждестранното търсене на имоти във всяка от страните.
Тестването на валидността на тези фактори и съответното влияние, което всеки от тях има върху цените на жилищата е предмет на допълнителни изследвания. Проведено наскоро проучване от Lloyds TSB1 за нарастването на цените на жилищните имоти в извадка от 32 страни сочи, че именно страните с най-голям икономически растеж са изпитали най-голямо нарастване на цените на имотите през изминалото десетилетие.
Ето и как изглеждат номиналните годишни изменения на цените на жилищните имоти в различните страни:
Вижда се, че на фона на общо нарастване до около 20% годишно, най-бързо нарастващите пазари са реализирали значително по-големи номинални годишни изменения, достигащи до почти 70%. Същите тези бързо нарастващи пазари бележат и най-сериозен спад от началото на кризата, като повечето от тях все още се намират във фаза на спад с изключение на Русия, където цените са преодолели шока от 2009 и през 2010 г. са се върнали към тенденция на нарастване.