Имотният пазар в момента е спокоен
През първото тримесечие на 2012 г. наблюдавахме тенденция на запазване на обема на продажби от същия период на 2011 г., което е положителна новина на фона на несигурността пред икономическото възстановяване.
Имотният пазар в момента е спокоен, цените се уравновесиха и се задържат на едни и същи нива през последната половин година, а предлагането е качествено и разнообразно. Тези пазарни реалности дават много добри условия за сключване на сделки.
Продавачите и купувачите все повече успяват да излязат от мисленето за криза и срив, което беше обзело пазара през последните години и да се адаптират към новата реалност.
София
Обемът от сделки в столицата за първото тримесечие на 2012 се запазва на същите нива като през 2011 г. Средната офертна цена по данни на Bulgarian Properties е 870 евро на кв.м., а цената на продадените апартаменти за първото тримесечие е 735 евро на кв.м.
Нивата са почти без изменение от 4-тото тримесечие на 2011 г, когато средната цена на продадените апартаменти беше 730 евро на кв.м. На годишна база спадът в средната цена е 11.5% (830 евро на кв.м. за първо тримесечие на 2011 г.).
През януари и февруари предпочитаните апартаменти бяха основно в ниския ценови клас, докато през март има засилване на интереса и към по-скъпи апартаменти в престижни квартали на столицата.
Ваканционни имоти
Пазарите в двата най-големи курорта - Слънчев бряг и Банско – продължават да бъдат сходни като предлагане и цени, но все още Банско изостава по интерес от страна на руските купувачи, които са основният двигател на пазара на ваканционни имоти в България.
Банско, Боровец и Пампорово
2011 година не беше особено успешна за ваканционните имоти в ски курортите. Цените на имотите там спаднаха значително и от началото на 2012 г. се забелязва известно оживление и интерес към покупка на имоти.
Средната офертна цена на апартаментите в Банско за първото тримесечие на 2012 г. по данни на агенцията e 577 вро на кв.м., а сделки се сключват на средна цена 465 евро на кв.м.
Забелязва се и оживление на интереса към Боровец, където офертните цени спаднаха с 18% през 2011 г. и към момента офертните цени на апартаментите варират около 750-850 евро на кв.м., а до сделки се стига на средна цена около 650 евро на кв.м.
Средната офертна цена за първото тримесечие на 2012 г. в третия голям ски курорт в България - Пампорово - е 750 евро на кв.м, а до сделки се стига на цени около 550 евро на кв.м.
Слънчев бряг
През тази година, както и в началото на 2011 г., морските пазари са доста активни и се сключват повече сделки, отколкото в ски курортите. Това се дължи на силния интерес на руските купувачи към морските курорти в България.
Средната офертна цена на апартаментите в Слънчев бряг за първото тримесечие по данни на Bulgarian Properties е 663 евро на кв.м. спрямо 840 евро за същия период на 2011 г., което е доста по-близо до средните цени на реално сключваните сделки там. Сделки се сключват на 440 евро на кв.м. за първото тримесечие на 2012 г., което е около нивата от 4-тото тримесечие на 2011 (средна цена 412 евро на кв.м.).
Селски имоти
Средната цена на продадените селски къщи за първото тримесечие на 2012 г. е 19 870 евро, а миналата година за същия период е била 17 200 евро. През изминалите 3 месеца се забелязва леко намаляване на обема на реализираните сделки със селски къщи спрямо началото на 2011 г., което се дължи основно на студената зима.
Преобладават сделките на цени между 10 000 и 20 000 евро, но не липсва интерес и към по-скъпи и годни за обитаване къщи близо до курорти или големи градове. Най-голям интерес към селски имоти има в морските райони – областите Бургас, Варна, Добрич, както и селата в централна България – около градовете Велико Търново, Стара Загора и Пловдив. Интересът е най-вече от страна на руски купувачи, но има и доста българи, които искат да си купят къща на село, а в момента има много добри оферти, най-вече препродажби от чуждестранни собственици.
Цените на селските имоти в момента са на нивата от 2006 г., а предлагането е много по-качествено от предходните години, когато пазарът в този сегмент едва прохождаше.