Колко по-евтин е трудът у нас в сравнение със страните от ЕС
Според статистиката на Евростат средното почасово заплащане у нас е 3.5 евро. И докато всички предполагаме, че е логично да сме с най-ниско почасово заплащане в ЕС, предвид на това, че сме най-бедната страна членка на съюза, ето малко статистика какво означава това.
Цифрата е над 11 пъти по-малка от най-високото средно почасово заплащане в страна от ЕС, в размер на 39.3 евро. Или казано по друг начин, един белгиец получава над 11 пъти повече от един българин за едно и също време работа.
Тези 3.5 евро са около 8 пъти по-малко от средното за ЕС и с около 40% по-малко от средното почасово заплащане в страни като Литва и Латвия. За сравнение дори в Румъния средното почасово заплащане е с 20% по-високо.
Въз основа на тази сума, средната работна заплата за нормален брой отработени часове в месеца е около 1 170 лева, заплата, която макар и достижима за столицата, определено изглежда нереално висока в останалите градове (или казано по друг начин има нереално завишение, което прави страната ни да изглежда по-добре в международната статистика от реалното).
Иначе страната ни е лидер по повишение на минималното почасово заплащане, което се отбелязва с гордост. Към края на изминалата година то е нараснало с цели 12.6% в сравнение с предходната година.
Спестява се обаче фактът, че зад високия ръст стои изключително ниската база, от която стартираме.
Естествено само по себе си заплащането не говори много, като важна е покупателната му способност.
Нея можем да измерим и да сравним посредством една от най-масовите стоки – бензина, или колко литра бензин се купува у нас с един час.
За да е по-справедливо сравнението, ще погледнем към страните, които в по-голяма степен се доближават до нашата черта – тези от Централна и Източна Европа.
* данни energy.eu
Не особено изненадващо у нас един изработен час купува средно 2.56 литра от най-масовия бензин – А 95. Най-близо до нас е Румъния, където час работа купува 3.14 литра. За сравнение в Чехия час труд купува 7 литра, а в Унгария, Словакия и Полша по около 5 литра.
По отношение на цените на недвижимите имоти покупателната способност на един платен час изглежда значително по-добре у нас в сравнение с останалите страни от ЦИЕ.
Това обаче се предопределя не толкова от високо заплащане, колкото от значително по-ниските цени на имотите в страната ни.
Средно около 285 отработени часа се изискват за закупуването на един квадратен метър в столицата ни, при около 350 работни часа средно за столиците на посочените страни от ЦИЕ.