Колко струва автомобилната газ в ЕС, къде сме ние?
Високите цени на бензина и дизела отдавна карат хората да погледнат към преминаването към други алтернативи, една от които е закупуване на газова уредба.
И докато това е относително сериозна инвестиция, то определено тя се избива бързо, предвид на факта, че цената на този род гориво у нас е с над 50% под тази на бензина и дизела.
И докато всички погледи са вперени в нивата на гореспоменатите горива и те често се сравняват с цените им в останалите страни от ЕС, малко внимание се обръща на цената на газта, използвана за автомобили.
А ето как изглежда едно такова сравнение с останалите страни от съюза, на който сме член:
* Данни: energy.eu
България може да се похвали с една от най-ниските цени на автомобилната газ в Европа. При ниво от 0.619 евро за литър, по-ниски нива откриваме само в Латвия при 0.595 евро и забележете - в Люксембург при ниво от 0.608 евро за литър.
Трябва да споменем, че Люксембург е държавата с най-високи средни заплати в ЕС, където те са над 9 пъти по-високи, в сравнение със същите у нас.
Ниските нива на мита и акцизи, налагани върху този род гориво в Люксембург, както и минималното ниво на ДДС върху стоката, са основна причина за ниската постигната цена на газта.
Средната цена на газта за 20-те страни, за които има данни в енергийния сайт energy.eu, е 0.77 евро.
Най-скъпата газ откриваме в Дания, където тя се предлага по 1.29 евро за литър. Причината е във високите мита и акцизи, налагани върху горивото, както и относително високия маржин на индустрията.
За сравнение, в съседна Румъния цената на автомобилната газ е при ниво от 0.673, или с около 10% по-висока от тази у нас.
За разлика от цените на дизела и бензина, където маржинът в петролната индустрия е вторият най-висок в ЕС, то при автомобилната газ нещата не стоят така.
При ниво от 27.14% от крайната цена на горивото, маржинът на сектора е вторият най-нисък сред разглежданите страни след този в Литва при ниво от 19.61%. Едно сравнение сочи, че средното му ниво за ЕС е 37%.