Отмина пикът на лошите кредити?
Отмина пикът на проблемните кредити. По последните данни на БНБ, оповестени вчера, банките са започнали подобряват показателите си, макар и с малко.
Заемите, които не се обслужват повече от 90 дни и тези, които са поставени под наблюдение, се наричат проблемни. За първи път в два последователни месеца те отчитат спад и в момента са малко под 10 млрд. лв.
Лошите кредити на домакинствата с деветмесечен минимум
В графата лоши кредити процентът расте, но статистиката се подобрява. Как става това - просто банките вече са отписали като загуба цели 2.3 млрд. лв. от лошите кредити.
„Тя не е натрупана за един ден - това е цялото отражение на кризата и депресията от 2009 г. до сега,” коментира Емил Хърсев.
Според финансиста има 4 фактора за лекото подобряване на банковия портфейл: отпускането на нови кредити, 1-2% стари кредитополучатели, които започват да си плащат редовно вноските, отписването на лошите вземания и продажбата на имоти, които са заложени като обезпечение. Кардинална промяна обаче няма.
„От 2010 г. до сега сме си в една депресия - нито се влошава положението, нито се подобрява. Още две години ще е същото положение, според мен,” добави Хърсев, цитиран от bTV.
И според колекторските агенции периодът на влошаване на кредитите не е отминал, защото банковата статистика обхваща само малък процент от дълговете в страната.
„В реалния живот фирмите търгуват, има много видове кредити и общата задлъжнялост е доста висока - тя варира между 100 млрд. и 200 млрд. лв. по различни оценки,” каза Милена Виденова.
Засега единствено лошият опит учи фирмите да взимат мерки срещу неизрядни платци.
Фирмите за бързи кредити също си влошават показателите, което се обяснява с безработицата и затрудненията, които изпитват техните клиенти.
Наблюденията на БНБ показват още, че населението тази година набляга на спестовността. Домакинствата леко са намалили дълговете си и някои от тях явно усилено трупат депозити, което се е отразило и на общата статистика.