Сравнение между българския и румънския фондов пазар
Румънските индекси, с които често се сравняваме, стартираха значително по-силно в началото на годината в сравнение с родните, но впоследствие върнаха голяма част от спечеленото.
Индексът на сините чипове в северната ни съседка ВЕТ-С регистрира повишение от 20% през първото тримесечие, но стопи ръста си и от началото на годината се търгува едва с 0.6% над стойността си от началото на годината.
За сравнение за същия период индексът, следящ представянето на родните сини чипове, SOFIX се е понижил с 0.9%.
Въпреки привидно еднаквото изменение на двата индекса, ако се върнем назад във времето и проследим представянето им от дъното на кризата през 2009 година до момента, нещата са в полза на румънските сини чипове.
От дъното през март на посочената година ВЕТ-С се е повишил със 113%, докато родният SOFIX е добавил едва 23% към стойността си от дъното през февруари същата година.
Най-вероятно много от инвеститорите на БФБ си мислят, че финансовите съотношения на родните индекси са значително по-добри в сравнение с тези на румънските такива. Последните биха се изненадали да научат, че нещата далеч не стоят точно така.
Справка на сайта на румънската фондова борса сочи, че румънските компании се търгуват при съотношение цена-печалба от 6.89, на фона на 6.14 за родните „сини чипове“.
Показателят за румънската борса бележи значително подобрение, като за сравнение преди година е бил в размер на 8.39. За сравнение съотношението на родната борса е било 6.65 преди дванадесет месеца.
Сравнение на съотношението цена-счетоводна стойност на компаниите на двата пазара също сочи значителна близост в оценките им. Показателят за SOFIX е 0.81 при 0.87 за румънския пазар.
За сравнение преди година съотношението на двата индекса е било 0.85 за SOFIX и 0.8 за румънските компании.
Като недостатък можем да определим липсата на изчисления за дивидентната доходност на компаниите в състава на SOFIX. Такава обаче има за румънския пазар и те са при едно много добро ниво от 7.29%, също нагоре от 5.46% преди година.
Дотук с приликите във финансовите съотношения между двата пазара. За съжаление по отношение на ликвидност и обвързаност на румънските водещи индекси с представянето на световните пазари, румънската ни съседка е далеч по-напред.
Определено можем да кажем, че размерът на румънската борса и значително по-голямата й ликвидност от тази на БФБ сериозно биха натежали при потенциален избор на пазар от страна на чуждестранен институционален инвеститор.
С пазарна капитализация от 3.5 милиарда евро, родната борса е над пет пъти по-малка от румънската с капитализация от 18.7 милиарда евро.