Меркел: Искам Великобритания да остане в ЕС
Британският премиер Дейвид Камерън се срещна с германския канцлер Ангела Меркел в опит да изчистят противоречията си относно новите изисквания на Брюксел, пише вестник „Дейли Експрес”, цитиран от „Фокус“.
Дейвид Камерън нарече „напълно нелепа” идеята за повишаване на европейския бюджет в следващите седем години. Той поиска замразяване, с мисълта, че данъкоплатците няма да плащат за кризата в еврозоната, макар че от държавите, които първоначално подкрепяха Великобритания остана само Холандия.
„Както вече казах, аз винаги съм искал орязване, в по-лошия случай замразяване на бюджета. Ще се боря на страната на данъкоплатците. Не може да използвате бюджета на ЕС за да се справяте с проблемите на еврозоната”, заяви Камерън.
„Не мога да си представя, че Великобритания няма да е част от Европа. Мисля, че е добре за Обединеното кралство да бъде част от Европа”, отговори Ангела Меркел.
В Лондон тълкуват тези думи като шанс за приемане на британската позиция по време на бюджетните преговори в Брюксел, които ще се състоят по-късно този месец.
Британският премиер също настоява, че не иска Великобритания да напусне ЕС.
По-рано Камарата на представителите във Великобритания с голямо мнозинство поиска от премиера Дейвид Камерън непременно да постигне съкращаване на планирания бюджет на ЕС за периода 2014-2020 година.
Увеличаването на бюджета е смятано за неприемливо от Берлин и от редица други донори. В средата на седмицата Париж също заплаши Брюксел с блокада, но ако бъдат съкратени земеделските субсидии. От друга страна потребителите на брюкселската каса, начело с Полша, подкрепят финансовите амбиции на Брюксел, пише вестник „Независимая газета”.
Ескалирането на бюджетните спорове е свързано с наближаването на специалната среща на държавните и правителствените ръководители на страните от ЕС. Тя е насрочена за 22-23 ноември в Брюксел, като единствената цел е да бъде определен рамковият бюджет на европейския блок за следващите седем години. Въпросът отдавна е актуален, но сега става все по-належащ, тъй като през декември трябва да бъде утвърден планът за реформи в ЕС, изискващ и финансово обезпечение.
Впрочем в в българският Бюджет 2013 г., който Парламентът обсъжда днес на първо четене, вече е заложена по-висока вноска за бюджета на ЕС. Предвижда се размерът на вноската на България в общия бюджет а 2013 г. да е 908.2 млн. лв., което е повече от вноската за 2012 г. с 12.5 млн. лв.